Počas vegetačného obdobia ponúkame tieto druhy trvaliek a okrasných tráv:

A  B   C  D   E  F   G  H   CH  I   J  K   L  M   N  O   P  R   S  T   U  V   X  Y   Z  
 

Astilba Arendsova – Astilbe x arendsii

V PONUKE

Patrí do skupiny záhadných hybridov, ktoré vznikli krížením botanických druhov pochádzajúcich z východnej Ázie. Vytvára metlinaté súkvetia krémovej, ružovej alebo karmínovočervenej farby, ktoré kvitnú júni a v júli. Dorastá do výšky 70-90 cm. V prípade vhodných pôdnych podmienok sa rýchlo rozrastá do šírky, čím vytvára súvislé plochy tmavozelených listov.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje tienisté až polotienisté stanovište. Je náročná na pôdne podmienky. Astilba je citlivá na vápnik v pôde, potrebuje priepustnú, kyslú, na humus a živiny bohatú pôdu, ktorá nesmie počas leta presychať. Rastlinu je potrebné každé 3-4 roky po zime rozdeliť, aby sa zabránilo šíreniu chorôb.
Použitie: Pre jej pôdopokryvné vlastnosti je vhodná do podrastu i do tmavých kútov v záhrade. Vhodné sú kombinácie s hostou, bergéniou, heucherou. Súkvetia sú v čerstvom stave vhodné na rez.
Choroby a škodcovia: múčnatka a škvrnitosť listov

 

Astra krovitá - Aster dumosus

V PONUKE

Rastlina vznikla krížením s astrou novobelgickou. Vytvára kompaktné trsy, vysoké 20-50 cm. Kvitne začiatkom jesene bielymi, ružovými alebo fialovými kvetmi.
Nároky na pestovanie: Uprednostňuje priepustnú, mierne vlhkú zeminu a slnečné stanovište. Vzhľadom na svoju mohutnosť vyžaduje pravidelné prihnojovanie organickým hnojivom. Pre bohatšie rozkonárovanie je vhodné rastlinu na začiatku júla zaštipnúť v polovici výhonku. Na začiatku vegetačného obdobia sa rastlina vyvíja pomaly, preto je vhodné kombinovať ju v záhonoch s nápadnejšími kvetmi; napríklad s cibuľovinami.
Použitie: Krovité astry vysádzame do zmiešaných trvalkových záhonov, vhodná je aj na rez. Astra je nevyhnutnou rastlinou, ak chceme prilákať motýle a vtáky.
Choroby a škodcovia: múčnatka

Späť 

Bergénia srdcovolistá - Bergenia cordipholia

V PONUKE

Jej domovom sú horské vlhké oblasti východnej a strednej Ázie. Sú plne mrazuvzdorné, ale dobre prispôsobivé i silnejšiemu slnečnému žiareniu. Kvitne začiatkom jari bielymi, ružovými lebo ružovo-červenými kvetmi.
Nároky na pestovanie: Ľahko sa pestuje vo vlhkých, na humus bohatých a priepustných pôdach. Uprednostňuje polotieň pod stromami, no sčervenaním listov sa prispôsobí i slnečnému stanovišťu. Po odkvitnutí zostáva ozdobná svojimi vajcovitými kožovitými listami.
Použitie: Bergénia je vhodná na výsadbu pod okrasné stromy, do trvalkových záhonov, štrkových záhrad, na obruby chodníkov, do parkov i nádob. Na jar pekne vynikne s cibuľovinami, pod stromami so zimozeleňou alebo pivonkami. Po celý rok pekne kontrastuje s okrasnými trávami a rozchodníkmi.
Choroby a škodcovia: odolná voči chorobách a škodcom

Späť 

Čerkáč bodkovaný - Lysimachia punctata

V PONUKE

Voľne rastie v lužných lesoch a na vlhkých lúkach takmer v celej Európe. Je rýchlorastúcou trvalkou, ktorá vytvára bohaté trsy stoniek s podlhovastými listami s množstvom žltých zvončekovitých kvetov. Rastie do výšky 60–80 cm, kvitne v júni až v auguste.
Nároky na pestovanie: Obľubuje vlhké slnečné až polotienisté stanovištia a priepustnú humóznu pôdu.
Použitie:: Čerkáč vysádzame do zmiešaných trvalkových záhonov napríklad s pivonkou, alchemilkou alebo modrým pakostom v záhradách i parkoch a do mobilných nádob.
Choroby a škodcovia: hrdza, škvrnitosť listov

 

Čerkáč peniažkový - Lysimachia nummularis

V PONUKE

Vyskytuje sa v celej Európe okrem oblasti okolo Stredozemného mora. Voľne rastie v parkoch, záhradách, lužných lesoch a na brehoch vodných tokov. Čerkáč je nízka plazivá trvalka so sviežozelenými oválnymi protistojnými lístkami. Kvitne v júni až júli drobnými žltými kvetmi.
Nároky na pestovanie: Najlepšie sa mu darí na svetlom až polotienistom stanovišti. Vyžaduje mierne vlhký substrát.
Použitie: Čerkáč peniažkový slúži ako podrastová trvalka na vlhkých stanovištiach. Jeho vhodným rastlinným partnerom je zbehovec plazivý.
Choroby a škodcovia: hrdza, škvrnitosť listov

 

Čistec vlnatý - Stachys lanata (syn. Stachys byzantina)

V PONUKE

Jeho domovinou je Tureko, Arménsko a Irán. Je to mrazuvzdorná rýchlorastúca trvalka. Vytvára hodvábne chlpaté oválne striebristé listy podobné zajačím uškám. Dorastá do výšky 30-40 cm, kvitne v lete nenápadnými fialovoružovými kvetmi vyrastajúcimi zo sivého klasu.
Nároky na pestovanie: Najlepšie sa mu darí na priamom slnku, v priepustnej štrkovitej pôde.
Použitie: Čistec vlnatý sa vysádza na prekrytie väčších plôch, na svahy, k rohom budov, na optické predelenie odlišných rastlinných skupín a do skalky. Po usušení sa používa na aranžovanie. Pre svoju nenáročnosť na pestovanie je vhodný i do detských záhrad.
Choroby a škodcovia: hniloba koreňov pri nadmernom premokrení substrátu

Späť 

Delosperma - Delosperma

V PONUKE: rôzne kultivary

Pochádza z hôr južnej Afriky. Rastlina vytvára koberce mäsitých ihlicovitých listov a nápadné kvety krémovej, ružovej, bielej, fialovej, karmínovočervenej alebo žltej farby, ktoré sa otvárajú na priamom slnku okolo poludnia. Počas oblačných dní ostávajú kvety zatvorené. V závislosti od odrody kvitne od mája až do začiatku mrazov.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje priepustnú kamenistú vápenatú pôdu a suché, slnečné stanovište. Pri výsadbe do nádob je potrebné rastline zabezpečiť odtok, aby nezačala zahnívať. V našich podmienkach prezimuje na záhone, pred mrazmi je však potrebné chrániť ju čečinou.
Použitie: Delospermy vysádzame do skaliek, na obruby trvalkových záhonov, do nádob na slnečné terasy a balkóny.
Choroby a škodcovia: plesne a hniloba koreňov a listov pri nadmernej vlhkosti substrátu

Späť 

Echinacea purpurová - Echinacea purpurea

V PONUKE

Echinacea je trvalka, ktorá pochádza z prérií Severnej Ameriky. Dorastá do výšky cca 1 m. Z mohutného kolovitého koreňa vyrastá stonka so zúbkovanými kopijovito-vajcovitými listami. Stred kvetu (kvetné lôžko) je vypuklý a drsný, fialovohnedej farby, lupene (okvetné lístky) sú purpurovej až tmavoružovej farby. Kvitne od júna do októbra.
Nároky na pestovanie: Je nenáročná na pestovateľské podmienky, obľubuje svetlé až slnečné stanovište a priepustnú mierne vlhkú pôdu. Znesie občasné sucho i vlhko.
Použitie: Echinaceu vysádzame do trvalkových záhonov v parkoch i záhradách, používa sa na rez, je významnou liečivou rastlinou.
Choroby a škodcovia: septorióza, alternariová škvrnitosť listov, fytoplazma prenesená cikádkou zapríčiňujúcou pestrokvetosť

Späť 

Flox metlinatý - Phlox paniculata

V PONUKE: zmes farieb

Pochádza zo Severnej Ameriky. Je nenáročná vysoko mrazuvzdorná trvalka dorastajúca do výšky 80–120 cm. Na vrcholoch dlhých drevnatých stoniek s kopijovitými listami vytvára biele, ružové, fialové, prípadne oranžové súkvetia. Kvitne od júna do septembra.
Nároky na pestovanie: Darí sa mu na slnečnom alebo mierne tienistom stanovišti s priepustnou a výživnou pôdou. Nikdy nezalievame zvrchu priamo na kvet. Kvitnutie podporujeme odstraňovaním odkvitnutých súkvetí. Celú rastlinu na jar zrežeme.
Použitie: Flox metlinatý sa používa na výsadbu trvalkových záhonov v kombinácii s vysokými trvalkami a na rez.
Choroby a škodcovia: múčnatka, hniloba koreňov, plesne, hlístovce

 

Flox šidlolistý – Phlox subulata

V PONUKE: biely, ružový, fialový

Vytvára bohatokvitnúce kobercové porasty bielych, ružových alebo fialových kvetov, ktoré kvitnú v máji až v júni. Rastlina dorastá do výšky 10 cm a rýchlo sa rozrastá do šírky.
Nároky na pestovanie: Obľubuje slnečné až polotienisté stanovište. Najlepšie sa mu darí v humóznej dobre odvodnenej pôde, toleruje i občasné preschnutie substrátu.
Použitie: Nízky flox vysádzame na okraje trvalkových záhonov, lemy chodníkov i schodov, na svahy a do skaliek.
Choroby a škodcovia: plesne, vošky, mínerky, roztoče, slimáky

Späť 

Heuchera - Heuchera

V PONUKE: rôzne druhy a kultivary

Je trvalka ozdobná listami, ktoré sú dlaňovitého tvaru, vykrajované alebo okrúhle. V súčasnosti je známych viac ako 35 druhov tejto rastliny a viac ako 200 vzájomných hybridov. Kvitnú od mája do júla nenápadnými zvončekovými kvetmi vyrastajúcimi na cca 50 cm vysokej stonke.
Nároky na pestovanie: Najlepšie sa jej darí v priepustnej humóznej pôde s kyslejším pH. Počas horúcich letných dní vyžaduje pravidelnú zálievku. Odrody so zelenými a svetlými listami vyžadujú polotieň až tieň, červenolisté a bordové odrody potrebujú pre svoje intenzívne sfarbenie vysadiť na svetlé až slnečné stanovište. Listy väčšiny odrôd heuchery v zime nezatiahnu, ale zostávajú na rastline. Preto je potrebné ju začiatkom jari zbaviť odumretých stoniek a listov a mierne zrezať. Po 3-4 rokoch rastliny zmladzujeme delením.
Použitie: Heuchera vďaka svojej variabilite listov a jednoduchému pestovaniu súčasnosti nechýba v žiadnej záhrade. V skupine pekne vynikne vzájomná kombinácia jej farebných kultivarov. V nádobách je možné pestovať ju i na balkónoch a terasách. Choroby a škodcovia: hniloba koreňov z preliatia

 

Hosta (syn. Funkia) - Hosta

V PONUKE: rôzne kultivary

Pochádza z Európy (najmä Anglicka) a územia USA. Vo svete je dnes známych asi 1600 uznaných a registrovaných hybridov, ktoré vznikli šľachtením a krížením. Každoročne pribúdajú nové kultivary, ktoré majú rozličné tvary listov a žltú, modrú, bielu alebo kombinovanú farbu. Ich štruktúra je lesklá, matná, zvlnená, alebo rebrovitá.
Nároky na pestovanie: Hosta je nenáročná trvalka, najlepšie sa jej darí v polotieni. Kultivary so žltými listami vyžadujú viac slnka, kultivary s modrými listami vyžadujú väčší tieň. Na druh substrátu nie je náročná, rozmnožuje sa delením, pričom pri delení musí mať každá rastlina založené 3-4 listové púčiky a bohatý koreňový systém.
Použitie: Hosta je vhodná na výsadbu pod okrasné stromy, do trvalkových záhonov, na obruby a do parkov.
Choroby a škodcovia: slimáky

Späť 

Iberka vždyzelená - Iberis sempervirens

V PONUKE

Pochádza z oblastí od juhovýchodného Španielska, cez Maroko, až po južné Turecko. Nízka vždyzelená trvalka dorastajúca do výšky 15 cm. Kvitne v máji až júni bielymi okrúhlymi súkvetiami.
Nároky na pestovanie: Obľubuje vápenatú, kamenistú, na živiny chudobnú pôdu a slnečné až polotienisté stanovište. Rastlina nie je suchomilná, je potrebné ju zalievať. Po odkvitnutí je potrebné rastlinu zrezať.
Použitie: Iberka vynikne najlepšie v skalke, na obrubách a v zmiešaných záhonoch.
Choroby a škodcovia: plesne, slimáky, húsenice

Späť 

Juka vláknitá – Yucca filamentosa

V PONUKE

Pochádza z trávnatých stepí Severnej Ameriky. Vytvára prízemnú ružicu modrozelených kopijovitých listov dlhých do 70 cm. Zo stredu ružice vyrastá vysoký pevný stvol nesúci zvončekovité kvety krémovej farby, ktoré kvitnú od júna do augusta. Po odkvitnutí celá ružica listov odumiera a v jej blízkosti sa vytvoria nové dcérske ružice, ktoré kvitnú o 3-5rokov.
Nároky na pestovanie: Obľubuje slnečné stanovište, znáša i priame slnko. Vyžaduje priepustnú hlinitopiesočnatú, prípadne oddrenážovanú pôdu, aby sa zabránilo zahnívaniu koreňov. Kvetné stvoly zrezávame po odkvitnutí tesne nad zemou. Mladé rastliny chránime pred mrazmi čečinou.
Použitie: Pestuje sa ako solitéra v trávniku, v predzáhradkách alebo nádobách.
Choroby a škodcovia: zahnívanie koreňov a schnutie listových vrcholov z nadbytku vody, vošky

Späť 

Klinček turecký (syn. klinček bradatý) - Dianthus barbatus

V PONUKE: zmes farieb

Botanickým domovom tejto rastliny je východná Ázia, južná Európa a Južná Amerika. V 4. storočí p.n.l. ho grécky botanik Theofrast nazval kvetinou bohov. Ide o doslovný preklad gréckeho slova Dianthus. Kvet bol zasvätený Diovi a pri veľkých slávnostiach, napríklad pri svadbách, si ľudia vencami z klinčekov vyjadrovali vzájomnú náklonnosť. Rastlina dosahuje v dospelosti výšku 60 cm, vytvára protistojné kopijovité listy a kvety so zúbkovanými okvetnými lístkami v odtieňoch červenej, ružovej a bielej farby.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje humóznu vlhkú pôdu a slnečné až svetlé stanovište
Použitie: Rastlina je vhodná na rez, do vresoviskových záhrad a kombinovaných záhonov, kde pekne kontrastuje s okrasnými trávami.
Choroby a škodcovia: hniloba koreňového krčka z nadmernej vlhkosti, hrdza klinčeková, larvy kvetoviek

 

Kokarda veľkokvetá - Gaillardia grandiflora

V PONUKE: žltá,červená

Pochádza zo Severnej Ameriky. Vytvára husté trsy, z ktorých vyrastajú nápadné dvojfarebné kvety. Kvitne od júna do septembra ohnivými kvetmi v žltých, červených a oranžových odtieňoch.Dorastá do výšky 30-50 cm.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje slnečné stanovište a priepustnú slabo alkalickú záhradnú zeminu s dostatkom živín. Dobre znáša občasné preschnutie. Ďalšie nakvitanie podporíme počas vegetácie odstraňovaním odkvitnutých kvetov. Na jeseň je vhodné rastlinu zrezať na výšku 15 cm, aby sa podporila báza rastliny.
Použitie: Kokardu vysádzame do zmiešaných trvalkových záhonov a do hrantíkov. Používa sa i na rez.
Choroby a škodcovia: múčnatka, pestrokvetosť, vošky, slimáci, cikádky, molice, roztočce

 

Kostrava medvedia 'Teddybear' – Festuca gautieri 'Teddybear'

V PONUKE

Pochádza zo skalnatých svahov Pyrenejí. Dorastá do výšky 30 cm. Kvitne v júni a v júli. Vytvára malé sýtozelené vankúšiky s tenkými listami zavinutými do rúrky, ktoré sú na koncoch pichľavé.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje suchšie stanovište a priepustný substrát, pretože v ílovitej a mokrej pôde bude zahnívať. Dobre znáša slnko i polotieň. Hnojíme skoro na jar plným hnojivom. Nikdy nezastrihujeme na jeseň ale na jar. V suchých oblastiach je mrazuvzdorná do – 34 °C, no je vhodné ju na zimu prikryť čečinou.
Použitie: Kostrava medvedia sa vysádza nielen na záhony, ale pekne vynikne i v črepníkoch.
Choroby a škodcovia: zahnívanie listov pri premokrení substrátu

 

Kostrava sivá – Festuca glauca

V PONUKE

Pochádza z južného Francúzska. Kostrava sivá je obľúbenou striebristo-modrou trávou, ktorá vytvára polguľovité vankúšiky výšky 15-20 cm. Kvitne od mája do júna.
Nároky na pestovanie: Najlepšie sa jej darí na slnku, v suchšej priepustnej pôde. Životnosť rastliny predĺžime pravidelným delením trsov každé 2-3 roky a jej zostrinutím v predjarí.
Použitie: Kostrava je pre svoju odolnosť voči suchu a vetru obľúbenou skalkovou i balkónovou rastlinou. Vysádzame ju do skupín, samostatne na podklade tmavého štrku alebo mulčovacej kôry. Môžeme ju kombinovať s trvalkami, letničkami i sukulentami. V záhonoch kontrastuje napríklad s rebríčkom túžobníkovým, echinaceou alebo kokardou.
Choroby a škodcovia: zahnívanie listov pri premokraní substrátu

 

Kráska veľkoúborová – Coreopsis grandiflora

V PONUKE

Kráska pochádza zo Severnej Ameriky. Rastlina je vysoká 30-100 cm, úbory má žlté alebo hnedožlté, kvitne celé leto.
Nároky na pestovanie: Rastliny vysádzame v máji do hlinitopiesočnatej pôdy na vzdialenosť 15–35 cm. Ďalšie kvitnutie podporíme zrezaním kvetov hneď po odkvitnutí. Najlepšie sa jej darí na priamom slnku, vo vlhkých ale dobre odvodnených pôdach so slabo zásaditým pH.
Použitie: Kráska sa používa výsadbu do zmiešaných trvalkových záhonov, nádob a na rez. Môžeme ju kombinovať s levanduľou alebo šalviou.
Choroby a škodcovia: odolná voči chorobám a škodcom

 

Krátkochĺpok iberkolistý – Brachyscome iberidifolia

V PONUKE

Pochádza z Austrálie a Nového Zélandu. Dorastá do výšky 25 cm, kvitne od apríla do októbra kvetmi podobnými sedmokráske modrej, bielej alebo ružovej farby.
Nároky na pestovanie: Obľubuje slnečné stanovište, dobre však znáša aj tieň. Je citlivá na preschnutie substrátu, kedy začína rýchlo vädnúť, preto rastlinu pravidelne zalievame a prihnojujeme hnojivom na balkónové rastliny.
Použitie: Krátkochĺpok vysádzame do hrantíkov, do zmiešaných záhonov i skaliek.
Choroby a škodcovia: odolný voči chorobám a škodcom

Späť 

Levanduľa úzkolistá - Lavandula angustifolia

V PONUKE: biela, fialová

Je trsovitý, rozkonárený vždyzelený ker dorastajúci do výšky 30-100 cm. Má šedozelené úzke listy s výraznou vôňou. Kvitne v júni až auguste fialkovomodrými kvetmi na vrchole stonky.
Nároky na pestovanie: Levanduľa je teplomilná rastlina obľubujúca slnečné polohy. Vyžaduje ľahšiu, dobre priepustnú vápenatú pôdu s dostatkom živín. Pred mrazmi ju chránime prikrytím čečinou. Levanduľu striháme do tvaru pologule, zásadne na jar, tesne nad rozvetnením tak, aby pod rezom zostali ešte lístky; približne o 1/3 celkovej dĺžky. Nikdy nerežeme hlboko do dreva a na jeseň, lebo by sa pred mrazmi nestihli dostatočne zaceliť rany.
Použitie: Levanduľa je vhodná na použitie do voňavého živého plota, aj ako solitéra do bylinkového záhona. Sušené listy i kvety sa používajú do voňavých vrecúšok i potpouri. Vrecúško uložené pod vankúšom navodzuje príjemný spánok. Jej liečivé účinky sa uplatňujú pri liečení nervových porúch a reume.
Choroby a škodcovia: zriedka molice, vošky

Späť 

Machovka čerešňová (syn. Židovská čerešňa) - Physalis alkekengii

V PONUKE

Rastlina je ozdobná nielen nápadným kvetom, ale aj sýto zelenými hlboko vykrajovanými listami podobnými papradi. Listy vysoké asi 30 cm dokonalo pokryjú okolitú pôdu. Z trsu listov v máji vyrastá sýto červený až purpurový kvet na stopke dlhej 50-70 cm.
Nároky na pestovanie: Odstraňovaním odkvitnutých hlavičiek podporíme ďalšie kvitnutie, ktoré trvá až do jesene. Obľubuje priepustnú a vlhkú pôdu a slnečné stanovište. Znesie aj polotieň.
Použitie: Ideálna je do skupinových výsadieb i nádob, je vhodná na rez.
Choroby a škodcovia: vošky, molice, roztočce, choroby a škodcovia ako na rajčiakoch a iných ľuľkovitých rastlinách

 

Machovka peruánska - Physalis peruviana

V PONUKE

Pochádza z vysokohorských tropických oblastí Peru, Kolumbie a Ekvádoru. Kvitne nenápadnými žltými kvetmi. V lampióniku béžovej farby ukrýva lahodný šťavnatý plod, ktorý je bohatý na antioxidanty, pektín a bielkoviny.
Nároky na pestovanie: Obľubuje vlhké stanovištia.
Použitie: Machovnka peruánska sa používa do ovocných šalátov, džemov a na zdobenie pokrmov.
Choroby a škodcovia: vošky, molice, roztočce, choroby a škodcovia ako na rajčiakoch a iných ľuľkovitých rastlinách

 

Margaréta biela - Leucanthemum maximum

V PONUKE

Domovinou bielej margaréty je Európa, kde ju možno nájsť na lúkach nížin i vysokohorských oblastí. Na záhonoch sa pestujú jej vyšľachtené veľkokveté kultivary. Väčšinou tvorí prízemnú ružicu tmavozelených listov. Dorastá do výšky 60-80 cm, v strede kvetu je žltý terčík, okvetné lístky sú biele.
Nároky na pestovanie: Je nenáročná na pestovanie, vyžaduje však dostatok vlahy a slnečné stanovište. Pre dobrý rast je potrebné zabezpečiť priepustnú pôdu bohatú na živiny a každé 3 roky ju presadiť na iné stanovište. Kvitne od mája do augusta. Zrezávaním odkvitnutých kvetov podporíme bohatšie kvitnutie.
Použitie: Margaréty sú vhodné na výsadbu do trvalkových záhonov vidieckych záhrad spolu s ďalšími vysokými trvalkami – napr. margarétou šarlátovou, veronikou, stračkou, pivonkou. Je vhodná na rez, má liečivé účinky, možno ju použiť i na zdobenie pokrmov.
Choroby a škodcovia: vošky, hlístovce, roztočce, pestrokvetosť

 

Margaréta šarlátová - Tanacetum coccineum

V PONUKE

Rastlina je ozdobná nielen nápadným kvetom, ale aj sýto zelenými hlboko vykrajovanými listami podobnými papradi. Listy vysoké asi 30 cm dokonalo pokryjú okolitú pôdu. Z trsu listov v máji vyrastá sýtočervený až purpurový kvet na stopke dlhej 50-70 cm.
Nároky na pestovanie: Odstraňovaním odkvitnutých hlavičiek podporíme ďalšie kvitnutie, ktoré trvá až do jesene. Obľubuje priepustnú a vlhkú pôdu a slnečné stanovište. Znesie aj polotieň.
Použitie: Ideálna je do skupinových výsadieb i nádob, je vhodná na rez.
Choroby a škodcovia: vošky, hlístovce, roztočce, mínerky

 

Materina dúška - Thymus serpyllum

V PONUKE: zelenolistá, panašovaná, s citrónovou arómou

Pôvodne rastie na suchých slnečných lúkach v Stredomorí. Dorastá vo výšky 20 cm, vytvára biele až fialovočervené kvety. Kvitne od mája do augusta. Pre svoje protizápalové, dezinfekčné a ukľudňujúce účinky ju starí Egypťania využívali pri balzamovaní múmií, v stredoveku prinášala materina dúška uložená pod vankúšom pokojný spánok.
Nároky na pestovanie: Najlepšie rastie na slnečnom stanovišti, v priepustnej, na živiny chudobnejšej, vápenatej pôde.
Použitie: Materinu dúšku vysádzame do skaliek, na záhony ako kobercovú pôdopokryvnú trvalku, na svahy a do nádob. Pre vysoký obsah silíc tymolu a karvakrolu, trieslovín a flavonoidov patrí medzi najvýznamnejšie liečivé byliny. Materina dúška podporuje vylučovanie hlienu v dýchacej sústave, vykašliavanie, podporuje vylučovanie tráviacich štiav, ukľudňuje, zmierňuje zápach úst. Jej protizálalové účinky sa využívajú v zubnom lekárstve a na ošetrovanie preležanín, aknóznej a problematickej pokožky.
Choroby a škodcovia: hniloba koreňov

 

Mäta prieporná - Mentha x piperita

V PONUKE: s mentolovou, ananásovou, citrónovou, jahodovou arómou

Mäta je trváca bylina s drevnatým podzemkom, z ktorého na všetky strany vyrastajú podzemné výbežky. Má 30-60 cm vysokú štvorhrannú stonku s vajcovitokopijovitými listami a bieloružové kvety s modrofialovým nádychom. Kvitne od júla do septembra. Vonia mentolom a je medonosná.
Nároky na pestovanie: Darí sa jej vo vlhkej humóznej, dobre vyhnojenej a čiastočne zatienenej pôde v teplejších chránených polohách.
Použitie: Mäta sa pre svoj vysoký obsah mentolu a trieslovín používa vo farmaceutickom i potravinárskom priemysle. Mätový čaj podporuje vylučovanie žlče, posilňuje nervovú sústavu, zlepšuje spánok a pôsobí protizápalovo. Môže sa použiť ako náplň do vonných vrecúšok.
Choroby a škodcovia: hrdza mätová, liskavka mätová

 

Milota nádherná - Eragrostis spectabilis

V PONUKE

Pochádza zo Severnej Ameriky. Voľné hnedé kvetenstvá sa objavujú v júli až v auguste, kedy dosahuje výšku 50 cm.
Nároky na pestovanie: Najlepšie sa jej darí na plnom slnku, v kamenistej a piesočnatej pôde. Je extrémne tolerantná voči suchu.
Použitie: Milotu vysádzame do skupín alebo jednotlivo pozdĺž chodníkov. Suché kvety je možné použiť aj na aranžovanie.
Choroby a škodcovia: zahnívanie listov pi premokraní substrátu

Späť 

Orlíček obyčajný – Aquilegia vulgaris

V PONUKE

Pochádza z vlhkých svetlých lesov Európy. Orlíček je vytrvalá bylina dorastajúca v kvete až do výšky 80 cm. Pôvodné botanické druhy sú fialovomodrej farby, dnešné kultivary kvitnú v celej škále farieb i v rôznych farebných dvojkombináciach. Kvitne od mája do júla.
Nároky na pestovanie: Obľubuje polotieň a mierne vlhkú pôdu s dostatkom vápnika. Neznáša presádzanie.
Použitie: Orlíček sa vysádza ako podrastová trvalka do parkov, záhrad a do skaliek.
Choroby a škodcovia: múčnatka

 

Ostrica – Carex

V PONUKE

Pôvodný druh pochádza zo svetlých lesov a krovín Japonska. Ostrica je trváca tráva vytvárajúca mohutné trsy s výškou 20–30 cm. Kvitne od mája do konca júna.
Nároky na pestovanie: Najlepšie sa jej darí v polotieni alebo na svetlom stanovišti, vo vlhkej ale dobre odvodnenej pôde. V obdobiach sucha zavlažujeme, aby sme podporili zdravý rast rastliny. Trávu na jeseň nestriháme, na jar ju zrežeme na výšku 5-10 cm.
Použitie: Ostrice pestujeme v zmiešaných záhonoch v mestách i neformálnych záhradách, v nádobách, môžu poslúžiť ako podrast alebo lemy chodníkov.
Choroby a škodcovia: odolná voči chorobám a škodcom

 

Ozdobnica čínska – Miscanthus sinenesis

V PONUKE: 'Variegata', zelenolistá

Pochádza z Číny, Japonska a Južnej Kórey. Ozdobnica je vysoká tráva s atraktívnymi pásikavými listami vysokými do 150 cm. Kvitne od augusta do októbra. Dobre znáša všetky typy pôd, je náročná na živiny a vlahu.
Nároky na pestovanie: Obľubuje vlhké teplé letá, prispôsobí sa aj prechodnému suchu. Celý trs listov na jeseň zviažeme do netkanej textílie. Zrezávame až na jar na dĺžku 10-15 cm.
Použitie:Vysádza sa ako dominanta záhrady alebo sa používa na výsadbu živých plotov a prírodných stien. Zelené odrody ozdobnice môžeme skombinovať s astrami, verbenami alebo georgínami.
Choroby a škodcovia: odolná voči chorobám a škodcom

Späť 

Pachysandra vrcholová - Pachysandra terminalis

V PONUKE

Vytvára tmavozelené lesklé pílkovité listy. Je plne mrazuvzdorná, vždyzelená podrastová trvalka dorastajúca do výšky 15–20 cm. Kvitne skoro na jar bielymi kvetmi.
Nároky na pestovanie: Nie je potrebné ju zastrihovať. Vyžaduje tieň až polotieň a vlhkú priepustnú pôdu s neutrálnym až mierne kyslým pH.
Použitie: Pachysandra je kráľovnou tieňa, preto sa používa na prekrytie väčších plôch pod stromami, v tienistých kútoch záhrad a na výsadbu k vodným plochám.
Choroby a škodcovia: volutella pachysandrová - hubová choroba spôsobujúca škvrnitosť listov a odumieranie výhonkov, slimáky

 

Pavinič päťlaločný – Parthenocissus quinquefolia

V PONUKE

Pochádza z východnej časti Severnej Ameriky. Pavinič je rýchlorastúca popínavá a opadavá liana, ktorej dlaňovito päťpočetné listy sa na jeseň sfarbujú dočervena. Svojimi úponkami sa prichytáva na kolmé steny a pri vhodných podmienkach narastú jeho výhonky ročne o 1-2 m.
Nároky na pestovanie: Nie je náročný na svetelné podmienky, no na slnečnom stanovišti sa jeho listy sfarbia najintenzívnejšie. Vyžaduje priepustnú pôdu a občasnú zálievku.
Použitie: Pre svoje krycie vlastnosti sa vysádza na kolmé steny murovaných plotov, budov a altánkov. Okolo stromov ho nájdeme voľne v prírode ako inváznu rastlinu.
Choroby a škodcovia: hlodavce

 

Pivonka lekárska - Paeonia officinalis

V PONUKE

Pochádza z Číny a Mandžuska, kde bolo neskôr vyšľachtených asi 1000 kultivarov. Sýtozelené listy dorastajú do výšky 80 cm. Vytvára plné alebo jednoduché veľké kvety bielej, ružovej, červenej alebo žltej farby. Pre jej mohutné listy je vhodné zachytiť ju k opore. Kvitne v máji až v júni.
Nároky na pestovanie: Uprednostňuje slnečné až polotienisté stanovište a priepustnú neutrálnu až mierne kyslú pôdu. Pri výsadbe je potrebné srdiečko rastliny len mierne pokryť vrstvou pôdy, pri hlbšom zasadení nekvitne. Pivonka je rastlina, ktorá neznáša presádzanie. Mladé rastliny je vhodné zakryť na zimu slamou alebo čečinou. Staré listy odstraňujeme na jar.
Použitie: Pivonka sa používa ako solitéra v udržovanom trávniku, skupinových výsadbách, na rez, v zmiešaných záhonoch v kombinácii s cibuľovinami, margarétami, astrami. Je i liečivou rastlinou.
Choroby a škodcovia: botrytída, škvrnitosť listov, múčnatka, fytoftóra, listové hlístovce, múčnatka

Späť 

Rebríček túžobníkový - Achillea filipendulina

V PONUKE

Pochádza z Kaukazu a Malej Ázie. Rod Achillea zahŕňa asi 200 druhov domácich v Európe, západnej Ázii a Severnej Amerike. Rebríček túžobníkovitý dorastá v dospelosti do výšky 1-1,5 m. Vytvára perovito delené zeleno striebristé listy a kvitne v okolíku drobnými žltými kvetmi.
Nároky na pestovanie: Je nenáročný na pestovanie, najlepšie sa mu darí na slnečnom stanovišti s priepustnou pôdou. Kvitne v júli až v auguste.
Použitie: Tento rebríček je vhodný do trvalkových záhonov, do skupín, aj ako solitéra. Kvety sa po usušení používajú na aranžovanie.
Choroby a škodcovia: vošky

 

Rozchodník nádherný - Sedum spectabile

V PONUKE

Pochádza z Východnej Ázie. Vytvára trsy vzpriamených dužinatých stoniek s oválnymi listami sivozelenej farby, ktoré sú dlhé asi 30-40 cm. Kvitne od augusta do októbra súkvetiami ružových kvetov, preto na konci vegetácie dominuje v trvalkových záhonoch.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje suchú priepustnú pôdu a slnečné stanovište. Stonky odkvitnutých súkvetí zrezávame až na jar tesne nad zemou.
Použitie: Rozchodník nádherný vysádzame do skupín v trvalkových záhonoch v kombinácii s trávami alebo inými rozchodníkmi, do skaliek i nádob. Používa sa aj rez a aranžovanie v čerstvej i suchej podobe.
Choroby a škodcovia: hubové choroby z nadmernej vlhkosti substrátu

 

Rozchodník pochybný - Sedum spurium

V PONUKE

Pochádza z Kaukazu a severovýchodného Turecka. Rastlina má zelenú dužinatú stonku i listy, ktoré sú po obvode mierne pílkovité a na slnku sa sfarbujú do červena. Kvitne v júli až v auguste kvetmi ružových odtieňov. Dorastá do výšky 10-15 cm a vytvára husté kobercové porasty.
Nároky na pestovanie: Obľubuje suché slnečné stanovište a priepustnú pôdu.
Použitie: Rozchodník pochybný sa vysádza ako pôdopokryvná rastlina, do skaliek, na slnečné terasy a strešné záhrady.
Choroby a škodcovia: hubové choroby z nadmernej vlhkosti substrátu

 

Rozchodník prudký - Sedum acre

V PONUKE

Prirodzene sa vyskytuje na suchých skalnatých stanovištiach Európy, severnej Afriky a západnej Ázie. Rastlina má valcovitú husto olistenú dužinatú stonku, ktorá dorastá do výšky 5-10 cm. Kvitne v júni až júli. Sýtožlté rozkvitnuté kvety na vrcholoch stoniek pripomínajú hviezdičky.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje suchši,u kamenistú, na živiny chudobnejšiu pôdu.
Použitie: Rozchodník prudký sa vysádza ako pôdopokryvná, vankúšovitá trvalka, do nádob a skaliek.
Choroby a škodcovia: hubové choroby z nadmernej vlhkosti substrátu

 

Rozchodník Sieboldov - Sedum Sieboldii

V PONUKE

Je obľúbenou plazivou skalničkou s modrozelenými mierne zúbkovanými listami a poliehavými stonkami. Kvitne v auguste až septembri ružovými kvetmi. Dorastá do výšky 10 cm.
Nároky na pestovanie: Obľubuje suchú priepustnú a na živiny chudobnú pôdu a slnečné stanovište.
Použitie: Rozchodník Sieboldov vysádzame do skaliek a záhonov, kde slúži ako pôdopokryvná trvalka, do závesných nádob a na slnečné terasy.
Choroby a škodcovia: hubové choroby z nadmernej vlhkosti substrátu

 

Rozchodník skalný - Sedum reflexum

V PONUKE

Rozšírený je takmer v celej Európe, kde rastie v skalnatých kaňonoch vodných tokov. Rozchodník skalný patrí medzi obľúbené skalničky našich záhrad. Modrozelené stonky s dužinatými ihlicovými listami vytvárajú husté koberce vysoké cca 10 cm, v kvete 15-20 cm. Kvitne v júli až auguste žltými hviezdicovými kvetmi.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje slnečné stanovište a priepustnú suchšiu pôdu. Kvety je potrebné po odkvitnutí odstrániť
Použitie: Rastlina je vhodná do trvalkových záhonov a ojedinele i na rez.
Choroby a škodcovia: hubové choroby z nadmernej vlhkosti substrátu

 

Rožec plstnatý - Cerastium tomentosum

V PONUKE

Pochádza zo skalnatých slnečných oblastí Talianska. Rožec je rýchlorastúca pôdopokryvná trvalka so sivými čiarkovitými listami a žiarivo bielymi kvetmi. Dorastá do výšky 10–15 cm, kvitne v máji až v júni.
Nároky na pestovanie: Uprednostňuje slnečné suchšie stanovište a priepustnú pôdu. Rastlinu hneď po odkvitnutí zostrihneme na výšku 5 cm.
Použitie: Rožec vysádzame do skalky, na kamenisté svahy, do záhrad ako náhradu trávnika, do zmiešaných záhonov a do nádob.
Choroby a škodcovia: odolná voči chorobám a škodcom

 

Rudbekia - Rudbeckia fulgida

V PONUKE: rôzne kultivary

Pochádza z východnej a západnej časti USA. Jej kvetom je nápaditý úbor s vypuklým tmavohnedým terčom a zlatožltými okvetnými lístkami. Má úzke, drsné, nevýrazne zelené listy. Dosahuje výšku 80 cm. Kvitne v júli až v auguste.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje humóznu, priepustnú, na živiny bohatú pôdu a slnečné až svetlé stanovište.
Použitie: Rastlina je vhodná do trvalkových záhonov a na rez. V záhonoch ju môžeme kombinovať s floxom metlinatým, šalviou, okrasnými trávami, železníkom, georgínami.
Choroby a škodcovia: škvrnitosť listov, pestrokvetosť astrovitých, skočky, kukuričiar koreňový

Späť 

Srdcovka nádherná - Dicentra spectabilis

V PONUKE: biela, ružová

Pochádza z Číny a severu Kórejského poloostrova. Srdcovka je rozložitá rastlina dorastajúca do výšky 50-60 cm. Kvitne od apríla do konca júna ružovými alebo bielymi kvetmi srdcovitého tvaru.
Nároky na pestovanie: Najlepšie sa jej darí v tieni až polotieni. Vyžaduje vlhkú, na humus bohatú pôdu s neutrálnym až mierne zásaditým pH. Suché časti rastliny zrezávame po zime, v lete odstraňujeme odkvitnuté kvety, aby sme zabránili vysilovaniu rastliny tvorbou semien. Rastlina vydrží na stanovišti niekoľko rokov.
Použitie: Rastlinu umiestňujeme do trvalkových záhonov na tienisté miesto. Kombinujeme ju s jarnými cibuľovinami a trvalkami kvitnúcimi v lete, pretože po odkvitnutí zatiahne.
Choroby a škodcovia: slimáky, slizniaky

 

Statica tatarika – Limonium tataricum

V PONUKE

Pochádza zo strednej Ázie. Kvitne v júli až v auguste bielymi rúrkovitými kvetmi, ktoré vyrastajú v súkvetí na stonke vysokej asi 50 cm.
Nároky na pestovanie: Najlepšie sa jej darí na slnečnom stanovišti s dobrou cirkuláciou vzduchu a v priepustnej záhradnej zemine s dostatkom živín. Dobre znáša zasolené pôdy.
Použitie: Pestuje sa na najmä na rez, pretože jej suché kvetenstvo sa využíva na aranžovanie do suchých väzieb. Pri použití na rez je potrebné rastlinu zrezať 10 cm nad zemou, aby sa stihla zaceliť pred zimou rana po reze. Režeme tesne pred tým, ako sa kvety úplne roztvoria a sušíme na tmavom, dobre vetranom mieste.
Choroby a škodcovia: Statica je citlivá na hubové ochorenia - napríklad fusáriové odumieranie, alternáriová škvrnitosť, cerkosporióza, pleseň sivá, hrdza statice, listová škvrnitosť.

 

Šalvia lekárska - Salvia officinalis 'Aurea'

V PONUKE:'Aurea', 'Tricolor'

Pochádza z oblastí okolo Stredozemného mora. Gréci a Rimania si ju cenili ako liečivú bylinu a koreninu. Už v 9. storočí sa pestovala v nemeckých kláštorných záhradách. Dorastá do výšky 30-70 cm. Kvitne v júli modrofialovými kvetmi.
Nároky na pestovanie: Táto trvalka polokerovitého charakteru potrebuje veľa miesta, slnko a priepustnú pôdu vápenatejšieho charakteru (s pH nad 7). V zime je potrebné rastlinu chrániť pred mrazom. Dorastá do výšky 25 cm, kvitne v júni a júli. Na jar sa zostriháva, vyháňa výhonky zo starého dreva.
Použitie: Pôvodný druh, ale aj panašované odrody sú vhodné na výsadbu do skupín s inými bylinkami alebo samostatne do väčších črepníkov. Pre svoju špecifickú vôňu listov je užitočná v gastronómii a ľudovom liečiteľstve. Šalvia má silný antibakteriálny účinok, používa sa na kloktanie pri zápaloch ústnej dutiny, hrdla a pri paradentóze.
Choroby a škodcovia: hniloba koreňov z nadbytku vody, slabý rast z nedostatku vápnika

Späť 

Trávnička prímorská - Armeria maritima

V PONUKE: biela, ružová

Pochádza z prímorských kamenistých oblastí severnej pologule, ale bola nájdená aj v Južnej Amerike. Sýtozelené krátke listy tejto rastliny pripomínajú trávu, kvetom je biela, ružová alebo fialová hlávka. Táto pôdopokryvná trvalka nikdy v kvete nepresiahne výšku 12-15 cm. Kvitne od polovice jari do skorého leta.
Nároky na pestovanie: Rastlina vyžaduje suchší priepustný substrát.
Použitie: Pre svoju nízku veľkosť je trávnička vhodná do skaliek, do zosadzovacích nádob, medzi dlažobné kocky a na obruby chodníkov, ktoré sú v zime solené.
Choroby a škodcovia: odolná voči chorobám a škodcom

Späť 

Veronika klasnatá – Veronica spicata

V PONUKE: ružová, fialová

Pochádza zo severných oblastí Európy a Ázie. Kvitne v júni až v auguste bohatými klasovitými súkvetiami ružovej alebo fialovej farby. Dorastá do výšky 30-50 cm.
Nároky na pestovanie: Obľubuje slnečné až polotienisté stanovište a mierne vlhkú priepustnú pôdu.
Použitie: Do zmiešaných trvalkových záhonov v záhradách i parkoch v kombinácii s levanduľou, kráskou, rozchodníkom. V čerstvom stave je vhodná na rez.
Choroby a škodcovia: múčnatka, roztočec chmeľový

Späť 

Zbehovec plazivý – Aguja reptans

V PONUKE

Pochádza zo polotienistých stanovíšt mierneho pásma Európy a Ázie. Zbehovec je vytrvalá pôdopokryvná bylina s prízemnou ružicou vrúbkovaných hnedozelených listov a s papuľkovými modrými kvetmi rastúcimi v klasovitom súkvetí vysokom asi 20 cm. Kvitne od apríla do júna.
Nároky na pestovanie: Najlepšie sa mu darí vo vlhkej priepustnej pôde a v miernom polotieni. Po odkvitnutí je ideálne súvislý porast zbehovca pokosiť, aby sa rastlina nevysiľovala tvorbou semien.
Použitie: Zbehovec vysádzame ako podrastovú rýchlorastúcu trvalku k listnatým stromom, do bylinkových a trvalkových záhonov, kde pekne vynikne so svetlými rastlinami.
Choroby a škodcovia: vošky, hniloba koruny

 

Zimozeleň menšia - Vinca minor

V PONUKE

Pochádza z Európy a západnej Ázie. Zimozeleň je listnatý vždyzelený poloker. Mladé listy sú sviežozelené, dospelé sú kožovité a tmavozelené. Kvitne v apríli výraznými fialovo modrými kvetmi.
Nároky na pestovanie: Obľubuje čerstvú vlhkú a na živiny bohatú, trocha vápenatú, hlinitú pôdu, od nížin do podhorského stupňa. Kvitne v apríli modrofialovými, zriedka ružovými alebo bielymi kvetmi.
Použitie: Zimozeleň je vhodná na výsadbu ako podrast pod vyššie listnaté dreviny, pozdĺž chodníkov. Na tienistých stanovištiach je ju možné použiť ako náhradu za trávnik. Rastlina obsahuje asi 60 druhov alkaloidov, všetky jej časti sú jedovaté.
Choroby a škodcovia: hrdza listov, škvrnitosť listov, vošky

 

Zimozeleň väčšia – Vinca major ‘Variegata’

V PONUKE

Pochádza z Európy a západnej Ázie. Je plazivá vždyzelená trvalka s oválnymi kožovitými listami smotanovo zelenej farby. Kvitne od mája do kvetmi fialovej farby.
Nároky na pestovanie: Darí sa jej na svetle i v tieni; pre bohatšie kvitnutie ju vysádzame na svetlé stanovište. Dobre rastie v bežnej záhradnej zemine, je však citlivá na preschnutie substrátu.
Použitie: Zimozeleň je vhodná na výsadbu ako podrast pod vyššie listnaté dreviny, pozdĺž chodníkov. Na tienistých stanovištiach je ju možné použiť ako náhradu za trávnik. Rastlina obsahuje asi 60 druhov alkaloidov, všetky jej časti sú jedovaté.
Choroby a škodcovia: hrdza listov, škvrnitosť listov

 

Zvonček karpatský - Campanula carpatica

V PONUKE

Rastlina je karpatský endemit. Vytvára poliehavé trsy s veľkými výrazne sfarbenými modrými alebo bielymi kvetmi v tvare zvončeka. Dorastá do výšky 25 cm.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje priepustnú, vápenatú a primerane vlhkú pôdu a slnečné stanovište. Kvitne od júna do augusta.
Použitie: Zvonček karpatský vysádzame do skaliek, na okraje trvalkových záhonov, suché kamenné múriky, do nádob a na svahy.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá, múčnatka, vošky, roztočec chmeľový

 

Zvonček klbkatý – Campanula glomerata

V PONUKE: biely, fialový

Na 20–25 cm vysokej stonke vytvára guľovité súkvetia tvorené modrými alebo bielymi zvončekovými kvetmi kvitnúcimi celé leto.
Nároky na pestovanie: Najlepšie sa mu darí v priepustnej záhradnej zemine s prímesou piesku. Obľubuje slnečné až polotienisté stanovište. Na predĺženie doby kvitnutia je potrebné odstraňovať odkvitnuté súkvetia.
Použitie: Zvonček klbkatý vysádzame do zmiešaných záhonov, používa sa aj na rez.
Choroby a škodcovia: odolný voči chorobám a škodcom

Späť