Počas vegetačného obdobia ponúkame tieto druhy letničiek a trvaliek vhodných i na rez:

A  B   C  D   E  F   G  H   CH  I   J  K   L  M   N  O   P  R   S  T   U  V   X  Y   Z  
 

Agerát mexický - Ageratum houstonianum

V PONUKE: biely, fialový

Pochádza z Mexika a dosahuje výšku 10–25 cm. Odrody s bielymi a ružovými kvetmi sa pestujú menej, pretože ich kvety po odkvitnutí hnednú.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje slnečné polohy, ale zle znáša sucho. Je chúlostivý na mráz. Priesady vysádzame na stanovište po 15. máji na vzdialenosť 15 –20 cm. Odkvitnuté a nevzhľadné rastliny môžeme v lete zrezať, pretože po krátkom čase znova obrastú a rozkvitnú.
Použitie: Agerát sa používa na výsadby obrúb záhonov, na kobercové a štrkové záhony, do skupinových výsadieb na hroby a do okenných hrantíkov. Vyššie rastliny je možné použiť na rez alebo ich usušiť.
Choroby a škodcovia: padanie klíčnych rastlín, pleseň sivá, roztočec chmeľový, molica skleníková

 

Aksamietnica rozložitá - Tagetes patula

V PONUKE

Pochádza zo Severnej Ameriky. Výrazne aromatické rastliny sú vysoké 40–50 cm. Pestujú sa najmä jej nízke plnokveté odrody.
Nároky na pestovanie: Aksamietnice vyžadujú teplé polohy, na pôdu nie sú náročné. Pomerne dobre znáša polotieň, ale neznáša mráz. Rastliny môžeme pestovať z priameho výsevu na stanovište koncom apríla, alebo koncom mája vysádzame priesady na vzdialenosť 20–40 cm. Kvitne celé leto až do príchodu mrazov.
Použitie: Vyššie aksamietnice sa používajú najmä na rez, nízke sú vhodné do rovnorodých i zmiešaných skupín, na obruby, okenné hrantíky a do črepníkov.
Choroby a škodcovia: žltačka, pleseň sivá

 

Astilba Arendsova – Astilbe x arendsii

V PONUKE

Patrí do skupiny záhradných hybridov, ktoré vznikli krížením botanických druhov pochádzajúcich z východnej Ázie. Vytvára metlinaté súkvetia krémovej, ružovej alebo karmínovočervenej farby, ktoré kvitnú júni a v júli. Dorastá do výšky 70-90 cm. V prípade vhodných pôdnych podmienok sa rýchlo rozrastá do šírky, čím vytvára súvislé plochy tmavozelených listov.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje tienisté až polotienisté stanovište. Je náročná na pôdne podmienky. Astilba je citlivá na vápnik v pôde, potrebuje priepustnú, kyslú, na humus a živiny bohatú pôdu, ktorá nesmie počas leta presychať. Rastlinu je potrebné každé 3-4 roky po zime rozdeliť, aby sa zabránilo šíreniu chorôb.
Použitie: Pre jej pôdopokryvné vlastnosti je vhodná do podrastu i do tmavých kútov v záhrade. Vhodné sú kombinácie s hostou, bergéniou, heucherou. Súkvetia sú v čerstvom stave vhodné na rez.
Choroby a škodcovia: múčnatka a škvrnitosť listov

 

Astra krovitá - Aster dumosus

V PONUKE

Rastlina vznikla krížením s astrou novobelgickou. Vytvára kompaktné trsy, vysoké 20-50 cm. Kvitne začiatkom jesene bielymi, ružovými alebo fialovými kvetmi.
Nároky na pestovanie: Uprednostňuje priepustnú, mierne vlhkú zeminu a slnečné stanovište. Vzhľadom na svoju mohutnosť vyžaduje pravidelné prihnojovanie organickým hnojivom. Pre bohatšie rozkonárovanie je vhodné rastlinu na začiatku júla zaštipnúť v polovici výhonku. Na začiatku vegetačného obdobia sa rastlina vyvíja pomaly, preto je vhodné kombinovať ju v záhonoch s nápadnejšími kvetmi; napríklad s cibuľovinami.
Použitie: Krovité astry vysádzame do zmiešaných trvalkových záhonov, vhodná je aj na rez. Astra je nevyhnutnou rastlinou, ak chceme prilákať motýle a vtáky.
Choroby a škodcovia: múčnatka

 

Astrovka čínska - Callistephus chinensis

V PONUKE: zmes farieb

Pochádza z Číny, kde pôvodné rastliny mali iba jednoduché kvety. Dnešné odrody astroviek delíme podľa výšky na nízke (asi 25 cm), polovysoké (30–50 cm) a vysoké (50–70 cm).
Nároky na pestovanie: Astrovky vyžadujú slnečné stanovište. Priesady vysádzame začiatkom mája na stanovište vo vzdialenosti 25–40 cm do mierne vlhkej, výživnej, hlinitopiesočnatej pôdy. Znášajú presádzanie aj v neskoršom štádiu rastu. Po sebe ich môžeme pestovať až po piatich rokoch, aby sme obmedzili napadnutie fuzariózou.
Použitie: Vyššie odrody astroviek používame na rez, menej sú vhodné na záhony a rez, pretože kvitnú až koncom leta. Nízke astrovky môžeme pestovať v okenných hrantíkoch a črepníkoch.
Choroby a škodcovia: fuzarióza, vírusová žltačka, múčnatka, hniloba koreňového krčka, vošky, siatice

Späť 

Cínia pôvabná - Zinnia elegans

V PONUKE: zmes farieb

Cínia pôvabná dorastá do výšky 40-90 cm a jej kvety majú všetky farby okrem modrej.
Nároky na pestovanie: Cínia vyžaduje teplé slnečné polohy a dobrú výživnú pôdu. V období sucha ju musíme zalievať. Priesady vysádzame na stanovište koncom mája vo vzdialenosti 30–40 cm.
Použitie: Cínia pôvabná je vhodná najmä na rez. Kvety je potrebné zrezávať rozkvitnuté, pretože puky sa vo vode neotvoria. Cínia úzkolistá je vhodná do letničkových záhonov.
Choroby a škodcovia: vírusová zelenokvetosť, čerň cíniová, múčnatka, pleseň sivá, hnedá škvrnitosť listov, vošky

 

Čerkáč bodkovaný - Lysimachia punctata

V PONUKE

Voľne rastie v lužných lesoch a na vlhkých lúkach takmer v celej Európe. Je rýchlorastúcou trvalkou, ktorá vytvára bohaté trsy stoniek s podlhovastými listami s množstvom žltých zvončekovitých kvetov. Rastie do výšky 60–80 cm, kvitne v júni až v auguste.
Nároky na pestovanie: Obľubuje vlhké slnečné až polotienisté stanovištia a priepustnú humóznu pôdu.
Použitie:: Čerkáč vysádzame do zmiešaných trvalkových záhonov napríklad s pivonkou, alchemilkou alebo modrým pakostom v záhradách i parkoch a do mobilných nádob.
Choroby a škodcovia: hrdza, škvrnitosť listov

 

Čistec vlnatý - Stachys lanata (syn. Stachys byzantina)

V PONUKE

Jeho domovinou je Tureko, Arménsko a Irán. Je to mrazuvzdorná rýchlorastúca trvalka. Vytvára hodvábne chlpaté oválne striebristé listy podobné zajačím uškám. Dorastá do výšky 30-40 cm, kvitne v lete nenápadnými fialovo ružovými kvetmi vyrastajúcimi zo sivého klasu.
Nároky na pestovanie: Najlepšie sa mu darí na priamom slnku, v priepustnej štrkovitej pôde.
Použitie: Čistec vlnatý sa vysádza na prekrytie väčších plôch, na svahy, k rohom budov, na optické predelenie odlišných rastlinných skupín a do skalky. Po usušení sa používa na aranžovanie. Pre svoju nenáročnosť na pestovanie je vhodný i do detských záhrad.
Choroby a škodcovia: hniloba koreňov pri nadmernom premokrení substrátu

Späť 

Echinacea purpurová - Echinacea purpurea

V PONUKE: rôzne kultivary

Echinacea je trvalka, ktorá pochádza z prérií Severnej Ameriky. Dorastá do výšky cca 1 m. Z mohutného kolovitého koreňa vyrastá stonka so zúbkovanými kopijovito-vajcovitými listami. Stred kvetu (kvetné lôžko) je vypuklý a drsný, fialovohnedej farby, lupene (okvetné lístky) sú purpurovej až tmavoružovej farby. Kvitne od júna do októbra.
Nároky na pestovanie: Je nenáročná na pestovateľské podmienky, obľubuje svetlé až slnečné stanovište a priepustnú mierne vlhkú pôdu. Znesie občasné sucho i vlhko.
Použitie: Echinaceu vysádzame do trvalkových záhonov v parkoch i záhradách, používa sa na rez, je významnou liečivou rastlinou.
Choroby a škodcovia: septorióza, alternariová škvrnitosť listov, fytoplazma prenesená cikádkou zapríčiňujúcou pestrokvetosť

Späť 

Flox metlinatý - Phlox paniculata

V PONUKE: rôzne kultivary

Pochádza zo Severnej Ameriky. Je nenáročná vysoko mrazuvzdorná trvalka dorastajúca do výšky 80–120 cm. Na vrcholoch dlhých drevnatých stoniek s kopijovitými listami vytvára biele, ružové, fialové, prípadne oranžové súkvetia. Kvitne od júna do septembra.
Nároky na pestovanie: Darí sa mu na slnečnom alebo mierne tienistom stanovišti s priepustnou a výživnou pôdou. Nikdy nezalievame zvrchu priamo na kvet. Kvitnutie podporujeme odstraňovaním odkvitnutých súkvetí. Celú rastlinu na jar zrežeme.
Použitie: Flox metlinatý sa používa na výsadbu trvalkových záhonov v kombinácii s vysokými trvalkami a na rez.
Choroby a škodcovia: múčnatka, hniloba koreňov, plesne, hlístovce

Späť 

Georgína premenlivá - Dahlia pinnata

V PONUKE: farebná zmes nízkych odrôd

Georgína pochádza z Mexika, pestovali ju ako okrasnú rastlinu už Aztékovia. Pestujú sa v rôznych veľkostiach, tvaroch a farbách. Zásobným orgánom rastliny je hľuza. Nápadné kvety kvitnú od mája až do prvých mrazov.
Nároky na pestovanie: Vyžadujú slnečné stanovište, pri zatienení vytvára menšie kvety. Neznášajú studenú a zamokrenú pôdu. Priesady nízkych (balkónových) odrôd vysádzame na stanovište v polovici mája vo vzdialenosti 20-25 cm. Hľuzy vysádzame na záhony v polovici mája do hĺbky 10 cm a vzdialenosti 40-70 cm i viac v závislosti od veľkosti budúcej rastliny. Vyššie odrody vyžadujú oporu. Odstraňovaním odkvitnutých kvetov podporíme ďalšie kvitnutie. Po prvých mrazoch je potrebné hľuzy vybrať, nechať oschnúť a stonky skrátiť na 10 cm. Hľuzy uchovávame v chladnej miestnosti v suchej rašeline. Na jar pred sadením ich rozdelíme na niekoľko častí tak, aby bol na každom oddelku koreňový krčok s očkami.
Použitie: Nízke druhy sú vhodné do hrantíkov a iných nádob v kombinácii s inými letničkami, stredne vysoké georgíny vyniknú na terasách zasadené do väčších nádob, vysoké druhy sú pekné na záhonoch a používajú sa aj na rez.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá, slimáky, vošky

 

Gomfréna hlávkatá - Gomphrena globosa

V PONUKE: biela, fialová

Pochádza z Južnej Ameriky. Rastlina vytvára kvety typu hlávka, ktoré sú bielej, ružovej, červenej alebo fialovej farby a kvitne od júla do októbra. Dospelé rastliny dosahujú výšku 20-40 cm.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje slnečné a teplé stanovište, hlinitú pôdu a pravidelnú zálievku.
Použitie: Rastlina sa používa na výsadbu do letničkových i kombinovaných záhonov a po usušení na aranžovanie.
Choroby a škodcovia: odolná voči chorobám a škodcom

Späť 

Chryzantémovka - Chrysanthemum frutescens

V PONUKE

Pôvodné chryzantémy pochádzajú z Číny. Rastlina so striebristými listami vytvára bohaté trsy bielych, žltých alebo ružových kvetov.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje slnečné stanovište, výživnú pôdu a pravidelnú zálievku. Odstraňovaním odkvitnutých kvetov podporíme ďalšie kvitnutie. Priesady vysádzame koncom mája na vzdialenosť 30–40 cm.
Použitie: Táto rastlina je vhodná do trvalkových i letničkových záhonov, v nádobách do skupín ale aj jednotlivo do črepníkov. Pri použití na rez vydrží vo váze 2 týždne.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá, múčnatka, mínerka záhradná

Späť 

Klinček turecký (syn. klinček bradatý) - Dianthus barbatus

V PONUKE: zmes farieb

Botanickým domovom tejto rastliny je východná Ázia, južná Európa a Južná Amerika. V 4. storočí p.n.l. ho grécky botanik Theofrast nazval kvetinou bohov. Ide o doslovný preklad gréckeho slova Dianthus. Kvet bol zasvätený Diovi a pri veľkých slávnostiach, napríklad pri svadbách, si ľudia vencami z klinčekov vyjadrovali vzájomnú náklonnosť. Rastlina dosahuje v dospelosti výšku 60 cm, vytvára protistojné kopijovité listy a kvety so zúbkovanými okvetnými lístkami v odtieňoch červenej, ružovej a bielej farby.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje humóznu vlhkú pôdu a slnečné až svetlé stanovište
Použitie: Rastlina je vhodná na rez, do vresoviskových záhrad a kombinovaných záhonov, kde pekne kontrastuje s okrasnými trávami.
Choroby a škodcovia: hniloba koreňového krčka z nadmernej vlhkosti, hrdza klinčeková, larvy kvetoviek

 

Kokarda veľkokvetá - Gaillardia grandiflora

V PONUKE: žltá,červená

Pochádza zo Severnej Ameriky. Vytvára husté trsy, z ktorých vyrastajú nápadné dvojfarebné kvety. Kvitne od júna do septembra ohnivými kvetmi v žltých, červených a oranžových odtieňoch.Dorastá do výšky 30-50 cm.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje slnečné stanovište a priepustnú slabo alkalickú záhradnú zeminu s dostatkom živín. Dobre znáša občasné preschnutie. Ďalšie nakvitanie podporíme počas vegetácie odstraňovaním odkvitnutých kvetov. Na jeseň je vhodné rastlinu zrezať na výšku 15 cm, aby sa podporila báza rastliny.
Použitie: Kokardu vysádzame do zmiešaných trvalkových záhonov a do hrantíkov. Používa sa i na rez.
Choroby a škodcovia: múčnatka, pestrokvetosť, vošky, slimáci, cikádky, molice, roztočce

 

Kráska veľkoúborová – Coreopsis grandiflora

V PONUKE

Kráska pochádza zo Severnej Ameriky. Rastlina je vysoká 30-100 cm, úbory má žlté alebo hnedožlté, kvitne celé leto.
Nároky na pestovanie: Rastliny vysádzame v máji do hlinitopiesočnatej pôdy na vzdialenosť 15–35 cm. Ďalšie kvitnutie podporíme zrezaním kvetov hneď po odkvitnutí. Najlepšie sa jej darí na priamom slnku, vo vlhkých ale dobre odvodnených pôdach so slabo zásaditým pH.
Použitie: Kráska sa používa výsadbu do zmiešaných trvalkových záhonov, nádob a na rez. Môžeme ju kombinovať s levanduľou alebo šalviou.
Choroby a škodcovia: odolná voči chorobám a škodcom

Späť 

Levanduľa úzkolistá - Lavandula angustifolia

V PONUKE: biela, fialová

Je trsovitý, rozkonárený vždyzelený ker dorastajúci do výšky 30-100 cm. Má šedozelené úzke listy s výraznou vôňou. Kvitne v júni až auguste fialkovo-modrými kvetmi na vrchole stonky.
Nároky na pestovanie: Levanduľa je teplomilná rastlina obľubujúca slnečné polohy. Vyžaduje ľahšiu, dobre priepustnú vápenatú pôdu s dostatkom živín. Pred mrazmi ju chránime prikrytím čečinou. Levanduľu striháme do tvaru pologule, zásadne na jar, tesne nad rozvetnením tak, aby pod rezom zostali ešte lístky; približne o 1/3 celkovej dĺžky. Nikdy nerežeme hlboko do dreva a na jeseň, lebo by sa pred mrazmi nestihli dostatočne zaceliť rany.
Použitie: Levanduľa je vhodná na použitie do voňavého živého plota, aj ako solitéra do bylinkového záhona. Sušené listy i kvety sa používajú do voňavých vrecúšok i potpouri. Vrecúško uložené pod vankúšom navodzuje príjemný spánok. Jej liečivé účinky sa uplatňujú pri liečení nervových porúch a reume.
Choroby a škodcovia: zriedka molice, vošky

 

Limonka zohnutá – Limonium sinuatum

V PONUKE: zmes farieb

Pochádza zo Stredomoria Dosahuje výšku 20-40 cm. V dvojkvetých zväzočkoch vytvára rúrkovité kvety bielej, ružovej, fialovej a žltej farby. Kvitne od júna do konca septembra.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje suchšiu, dobre priepustnú pôdu s dostatkom vápnika a slnečné stanovište. Na vonkajšie stanovište sa vysádza po 15. máji.
Použitie: Limonka sa používa na aranžovanie do suchých väzieb.
Choroby a škodcovia: plesne pri dlhodobom premokrení substrátu

Späť 

Machovka čerešňová (syn. Židovská čerešňa) - Physalis alkekengii

V PONUKE

Rastlina je ozdobná nielen nápadným kvetom, ale aj sýto zelenými hlboko vykrajovanými listami podobnými papradi. Listy vysoké asi 30 cm dokonalo pokryjú okolitú pôdu. Z trsu listov v máji vyrastá sýtočervený až purpurový kvet na stopke dlhej 50-70 cm.
Nároky na pestovanie: Odstraňovaním odkvitnutých hlavičiek podporíme ďalšie kvitnutie, ktoré trvá až do jesene. Obľubuje priepustnú a vlhkú pôdu a slnečné stanovište. Znesie aj polotieň.
Použitie: Ideálna je do skupinových výsadieb i nádob, je vhodná na rez..
Choroby a škodcovia: vošky, molice, roztočce, choroby a škodcovia ako na rajčiakoch a iných ľuľkovitých rastlinách

 

Machovka peruánska - Physalis peruviana

V PONUKE

Pochádza z vysokohorských tropických oblastí Peru, Kolumbie a Ekvádoru. Kvitne nenápadnými žltými kvetmi. V lampióniku béžovej farby ukrýva lahodný šťavnatý plod, ktorý je bohatý na antioxidanty, pektín a bielkoviny.
Nároky na pestovanie: Obľubuje vlhké stanovištia.
Použitie: Machovkou peruánskou dochucujeme a zdobíme ovocné šaláty, džemy a sladké pokrmy.
Choroby a škodcovia: vošky, molice, roztočce, choroby a škodcovia ako na rajčiakoch a iných ľuľkovitých rastlinách

 

Margaréta biela - Leucanthemum maximum

V PONUKE

Domovinou bielej margaréty je Európa, kde ju možno nájsť na lúkach nížin i vysokohorských oblastí. Na záhonoch sa pestujú jej vyšľachtené veľkokveté kultivary. Väčšinou tvorí prízemnú ružicu tmavozelených listov. Dorastá do výšky 60-80 cm, v strede kvetu je žltý terčík, okvetné lístky sú biele.
Nároky na pestovanie: Je nenáročná na pestovanie, vyžaduje však dostatok vlahy a slnečné stanovište. Pre dobrý rast je potrebné zabezpečiť priepustnú pôdu bohatú na živiny a každé 3 roky ju presadiť na iné stanovište. Kvitne od mája do augusta. Zrezávaním odkvitnutých kvetov podporíme bohatšie kvitnutie.
Použitie: Margaréty sú vhodné na výsadbu do trvalkových záhonov vidieckych záhrad spolu s ďalšími vysokými trvalkami – napr. margarétou šarlátovou, veronikou, stračkou, pivonkou. Je vhodná na rez, má liečivé účinky, možno ju použiť i na zdobenie pokrmov.
Choroby a škodcovia: vošky, hlístovce, roztočce, pestrokvetosť

 

Margaréta šarlátová - Tanacetum coccineum

V PONUKE

Rastlina je ozdobná nielen nápadným kvetom, ale aj sýtozelenými hlboko vykrajovanými listami podobnými papradi. Listy vysoké asi 30 cm dokonalo pokryjú okolitú pôdu. Z trsu listov v máji vyrastá sýtočervený až purpurový kvet na stopke dlhej 50-70 cm.
Nároky na pestovanie: Odstraňovaním odkvitnutých hlavičiek podporíme ďalšie kvitnutie, ktoré trvá až do jesene. Obľubuje priepustnú a vlhkú pôdu a slnečné stanovište. Znesie aj polotieň.
Použitie: Ideálna je do skupinových výsadieb i nádob, je vhodná na rez.
Choroby a škodcovia: vošky, hlístovce, roztočce, mínerky

 

Milota nádherná - Eragrostis spectabilis

V PONUKE

Pochádza zo Severnej Ameriky. Voľné hnedé kvetenstvá sa objavujú v júli až v auguste, kedy dosahuje výšku 50 cm.
Nároky na pestovanie: Najlepšie sa jej darí na plnom slnku, v kamenistej a piesočnatej pôde. Je extrémne tolerantná voči suchu.
Použitie: Milotu vysádzame do skupín alebo jednotlivo pozdĺž chodníkov. Suché kvety je možné použiť aj na aranžovanie.
Choroby a škodcovia: zahnívanie listov pi premokraní substrátu

Späť 

Nechtík lekársky - Calendula officinalis

V PONUKE

Nechtík pochádza z južnej Európy. Rastlina v závislosti od odrody dosahuje výšku 25–70 cm. Úbory má jednoduché aj plné, až 8 cm velké, žltej až oranžovej farby.
Nároky na pestovanie: Nie je náročný na polohu a pôdu, znáša aj polotieň. Odoláva nízkym teplotám. Vysievame priamo na stanovište na vzdialenosť 30–40 cm, na jeseň alebo na jar v marci až apríli. Môže sa predpestovať v parenisku. Ak chceme predĺžiť čas kvitnutia, odstraňujeme odkvitnuté súkvetia. Ak rastlina začne vytvárať semená, dalšie úbory sú drobné a jednoduché.
Použitie: Nechtík sa používa najmä na rez, na voľných záhonoch sa môže pestovať spolu s trvalkami. Pekný kontrast vytvárajú vysadené pred vždyzelenými rastlinami a ihličnanmi. Kvety nechtíka sa vo forme záparu, tinktúry alebo maste využívajú na liečbu všetkých druhov poranení kože. Nechtík lekársky ďalej zmierňuje svalové, menštruačné a črevné kŕče. Vysoký obsah lykopénu v kvetných lupienkoch spomaľuje rast rakovinových buniek.
Choroby a škodcovia: múčnatka nechtíková, pleseň sivá, škvrnitosť, vošky

Späť 

Orlíček obyčajný – Aquilegia vulgaris

V PONUKE

Pochádza z vlhkých svetlých lesov Európy. Orlíček je vytrvalá bylina dorastajúca v kvete až do výšky 80 cm. Pôvodné botanické druhy sú fialovomodrej farby, dnešné kultivary kvitnú v celej škále farieb i v rôznych farebných dvojkombináciach. Kvitne od mája do júla.
Nároky na pestovanie: Obľubuje polotieň a mierne vlhkú pôdu s dostatkom vápnika. Neznáša presádzanie.
Použitie: Orlíček je vhodný ako podrastová trvalka do parkov a záhrad a do skaliek.
Choroby a škodcovia: múčnatka

Späť 

Papuľka vyššia - Antirrhinum majus

V PONUKE: zmes farieb

Papuľka pochádza zo Stredomoria a Malej Ázie, kde je trváca. Kvety majú rozličné farebné odtiene, okrem modrej farby.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje slnečné teplé polohy. Najlepšie sa jej darí hlinitopiesočnatej pôde s dostatkom vápnika. Otužilé rastliny vysádzame po 15. apríli na stanovište vo vzdialenosti 25–40 cm. Môžeme ich sadiť jednotlivo i do skupín.
Použitie: Papuľky s jedným výhonkom používame na rez, stredne vysoké a nízke odrody používame na záhonové výsadby.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá, žltá škvrnitosť, hrdza

 

Pivonka lekárska - Paeonia officinalis

V PONUKE

Pochádza z Číny a Mandžuska, kde bolo neskôr vyšľachtených asi 1000 kultivarov. Sýtozelené listy dorastajú do výšky 80 cm. Vytvára plné alebo jednoduché veľké kvety bielej, ružovej, červenej alebo žltej farby. Pre jej mohutné listy je vhodné zachytiť ju k opore. Kvitne v máji až v júni.
Nároky na pestovanie: Uprednostňuje slnečné až polotienisté stanovište a priepustnú neutrálnu až mierne kyslú pôdu. Pri výsadbe je potrebné srdiečko rastliny len mierne pokryť vrstvou pôdy, pri hlbšom zasadení nekvitne. Pivonka je rastlina, ktorá neznáša presádzanie. Mladé rastliny je vhodné zakryť na zimu slamou alebo čečinou. Staré listy odstraňujeme na jar.
Použitie: Pivonka sa používa ako solitéra v udržovanom trávniku, skupinových výsadbách, na rez, v zmiešaných záhonoch v kombinácii s cibuľovinami, margarétami, astrami. Je i liečivou rastlinou.
Choroby a škodcovia: botrytída, škvrnitosť listov, múčnatka, fytoftóra, listové hlístovce, múčnatka

Späť 

Rebríček túžobníkový - Achillea filipendulina

V PONUKE

Pochádza z Kaukazu a Malej Ázie. Rod Achillea zahŕňa asi 200 druhov domácich v Európe, západnej Ázii a Severnej Amerike. Rebríček túžobníkovitý dorastá v dospelosti do výšky 1-1,5 m. Vytvára perovito delené zeleno striebristé listy a kvitne v okolíku drobnými žltými kvetmi.
Nároky na pestovanie: Je nenáročný na pestovanie, najlepšie sa mu darí na slnečnom stanovišti s priepustnou pôdou. Kvitne v júli až v auguste.
Použitie: Tento rebríček je vhodný do trvalkových záhonov, do skupín, aj ako solitéra. Kvety sa po usušení používajú na aranžovanie.
Choroby a škodcovia: vošky

 

Rozchodník nádherný - Sedum spectabile

V PONUKE

Pochádza z Východnej Ázie. Vytvára trsy vzpriamených dužinatých stoniek s oválnymi listami sivozelenej farby, ktoré sú dlhé asi 30 - 40 cm. Kvitne od augusta do októbra súkvetiami ružových kvetov, preto na konci vegetácie dominuje v trvalkových záhonoch.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje suchú priepustnú pôdu a slnečné stanovište.
Použitie: Rozchodník nádherný vysádzame do skupín v trvalkových záhonoch v kombinácii s trávami alebo inými rozchodníkmi, do skaliek i nádob. Používa sa aj rez a aranžovanie v čerstvej i suchej podobe.
Choroby a škodcovia: hubové choroby z nadmernej vlhkosti substrátu

 

Rozmarín lekársky – Rosmarinus officinalis

V PONUKE

Rozmarín je vo svojej domovine vždyzelený trváci poloker dorastajúci do výšky 15-150 cm.V júni až v auguste kvitne drobnými modrofialovými kvetmi, ktoré vyrastajú z úžľabia ihlicovitých listov.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje priepustnú piesočnatohlinitú pôdu s dostatkom vápnika. Obľubuje slnečné stanovištia chránené pred vetrom, dobre znáša i polotieň. V našich podmienkach často vymŕza, preto je najvhodnejšie prezimovať ho v chladnejšej miestnosti, kedy ho aj menej zalievame.
Použitie: Rozmarín pestujeme v črepníkoch, ktoré umiestňujeme na slnečné verandy alebo do blízkosti záhradných sedení. V minulosti sa na dedinách pestoval pri každom dome, pretože bol považovaný za rastlinu lásky a vernosti. Čerstvé výhonky slúžia na výzdobu pierok svadobčanov. Pre svoje liečivé účinky a kvôli vysokému obsahu éterických olejov je obľúbenou rastlinou aj dnes. Rozmarín podporuje prekrvenie organizmu, vylučovanie tráviacich štiav, posilňuje nervový systém, má antimikrobiálne účinky.
Choroby a škodcovia: múčnatka, hniloba koreňov pri častom premokrení substrátu

 

Rudbekia - Rudbeckia fulgida

V PONUKE

Pochádza z východnej a západnej časti USA. Jej kvetom je nápaditý úbor s vypuklým tmavohnedým terčom a zlatožltými okvetnými lístkami. Má úzke, drsné, nevýrazne zelené listy. Dosahuje výšku 80 cm. Kvitne v júli až v auguste.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje humóznu priepustnú na živiny bohatú pôdu a slnečné až svetlé stanovište.
Použitie: Rastlina je vhodná do trvalkových záhonov a na rez. V záhonoch ju môžeme kombinovať s floxom metlinatým, šalviou, okrasnými trávami, železníkom, georgínami.
Choroby a škodcovia: škvrnitosť listov, pestrokvetosť astrovitých, skočky, kukuričiar koreňový

Späť 

Slamiha slamienková - Helichrysum bracteatum

V PONUKE: zmes farieb

Jej domovom je Austrália, kde rastie ako trvalka. Dorastá do výšky 20-120 cm. Má kopijovité sivozelené listy, na koncoch olistených stoniek sa vytvárajú biele, ružové, žlté alebo červené úbory kvetov, ktoré kvitnú od júna do konca septembra.
Nároky na pestovanie: Darí sa jej na priamom slnku, v bežnej záhradnej priepustnej zemine.
Použitie: Na sušenie sa zberajú pred úplným rozvinutím, lebo počas sušenia dokvitajú.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá, koreňová hniloba

 

Slamihovka ružová – Helipterum roseum

V PONUKE

Pochádza z Austrálie. Dorastá do výšky 30-50 cm. Biele, ružové a tmavoružové úbory so žltým alebo čierno-žltým stredom. Kvitne od júla do októbra.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje slnečné stanovište a priepustný substrát s mierne kyslým pH.
Použitie: Kvety na sušenie zbierame úplne rozkvitnuté.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá, koreňová hniloba

 

Statica tatarika – Limonium tataricum

V PONUKE

Pochádza zo strednej Ázie. Kvitne v júli až v auguste bielymi rúrkovitými kvetmi, ktoré vyrastajú v súkvetí na stonke vysokej asi 50 cm.
Nároky na pestovanie: Najlepšie sa jej darí na slnečnom stanovišti s dobrou cirkuláciou vzduchu a v priepustnej záhradnej zemine s dostatkom živín. Dobre znáša zasolené pôdy.
Použitie: Pestuje sa na najmä na rez, pretože jej suché kvetenstvo sa využíva na aranžovanie do suchých väzieb. Pri použití na rez je potrebné rastlinu zrezať 10 cm nad zemou, aby sa stihla zaceliť pred zimou rana po reze. Režeme tesne pred tým, ako sa kvety úplne roztvoria a sušíme na tmavom, dobre vetranom mieste.
Choroby a škodcovia: Statica je citlivá na hubové ochorenia - napríklad fusáriové odumieranie, alternáriová škvrnitosť, cerkosporióza, pleseň sivá, hrdza statice, listová škvrnitosť.

Späť 

Veronika klasnatá – Veronica spicata

V PONUKE: ružová, fialová

Pochádza zo severných oblastí Európy a Ázie. Kvitne v júni až v auguste bohatými klasovitými súkvetiami ružovej alebo fialovej farby. Dorastá do výšky 30-50 cm.
Nároky na pestovanie: Obľubuje slnečné až polotienisté stanovište a mierne vlhkú priepustnú pôdu.
Použitie: Do zmiešaných trvalkových záhonov v záhradách i parkoch v kombinácii s levanduľou, kráskou, rozchodníkom. V čerstvom stave je vhodná na rez.
Choroby a škodcovia: múčnatka, roztočec chmeľový

Späť 

Zvonček klbkatý – Campanula glomerata

V PONUKE: biely, fialový

Pochádza zo severu mierneho pásma od Európy až po Japonsko. Na 20–25 cm vysokej stonke vytvára guľovité súkvetia tvorené modrými alebo bielymi zvončekovými kvetmi kvitnúcimi celé leto.
Nároky na pestovanie: Najlepšie sa mu darí v priepustnej záhradnej zemine s prímesou piesku. Obľubuje slnečné až polotienisté stanovište. Na predĺženie doby kvitnutia je potrebné odstraňovať odkvitnuté súkvetia.
Použitie: Zvonček klbkatý vysádzame do zmiešaných záhonov, používa sa aj na rez.
Choroby a škodcovia: odolná voči chorobám a škodcom

Späť