V jarnom období ponúkame tieto druhy letničkových priesad:

A  B   C  D   E  F   G  H   CH  I   J  K   L  M   N  O   P  R   S  T   U  V   X  Y   Z  
 

Agerát mexický - Ageratum houstonianum

V PONUKE: biely, fialový

Pochádza z Mexika a dosahuje výšku 10–25 cm. Odrody s bielymi a ružovými kvetmi sa pestujú menej, pretože ich kvety po odkvitnutí hnednú.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje slnečné polohy, ale zle znáša sucho. Je chúlostivý na mráz. Priesady vysádzame na stanovište po 15. máji na vzdialenosť 15–20 cm. Odkvitnuté a nevzhľadné rastliny môžeme v lete zrezať, pretože po krátkom čase znova obrastú a rozkvitnú.
Použitie: Agerát sa používa na výsadby obrúb záhonov, na kobercové a štrkové záhony, do skupinových výsadieb na hroby a do okenných hrantíkov. Vyššie rastliny je možné použiť na rez alebo usušiť.
Choroby a škodcovia: padanie klíčnych rastlín, pleseň sivá, roztočec chmeľový, molica skleníková

 

Aksamietnica rozložitá - Tagetes patula

V PONUKE: nízke, vysoké

Pochádza zo Severnej Ameriky. Výrazne aromatické rastliny sú vysoké 40–50 cm. Pestujú sa najmä jej nízke plnokveté odrody.
Nároky na pestovanie: Aksamietnice vyžadujú teplé polohy, na pôdu nie sú náročné. Pomerne dobre znáša polotieň, ale neznáša mráz. Rastliny môžeme pestovať z priameho výsevu na stanovište koncom apríla, alebo koncom mája vysádzame priesady na vzdialenosť 20–40 cm. Kvitne celé leto až do príchodu mrazov.
Použitie: Vyššie aksamietnice sa používajú najmä na rez, nízke sú vhodné do rovnorodých i zmiešaných skupín, na obruby, okenné hrantíky a do črepníkov.
Choroby a škodcovia: žltačka, pleseň sivá

 

Apténia srdcovolistá - Aptenia cordifolia (syn. Mesembryanthemum cordifolium)

V PONUKE

Pochádza z južnej Afriky, v subtropických oblastiach sa pestuje ako dekoratívna trvalka. Apténia je sukulentná raslina nízkeho vzrastu, pričom vytvára asi 50 cm dlhé plazivé výhonky, ktoré v záhrade vyvárajú sviežozelený kobercovitý porast s drobnými červenými alebo ružovými kvetmi.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje slnečné stanovište a priepustnú piesočnatú pôdu. Neznáša premokrenie. Na stanovište ju vysádzame po 15. máji. Znáša teploty nad 10°C.
Použitie: Apténiu vysádzame na obruby schodov i chodníkov, do nádob, skaliek alebo na terasy.
Choroby a škodcovia: hniloba stoniek a listov z nadbytku vody

 

Astrovka čínska - Callistephus chinensis

V PONUKE: zmes farieb

Pochádza z Číny, kde pôvodné rastliny mali iba jednoduché kvety. Dnešné odrody astroviek delíme podľa výšky na nízke (asi 25 cm), polovysoké (30–50 cm) a vysoké (50–70 cm).
Nároky na pestovanie: Astrovky vyžadujú slnečné stanovište. Priesady vysádzame začiatkom mája na stanovište vo vzdialenosti 25–40 cm do mierne vlhkej, výživnej, hlinitopiesočnatej pôdy. Znášajú presádzanie aj v neskoršom štádiu rastu. Po sebe ich môžeme pestovať až po piatich rokoch, aby sme obmedzili napadnutie fuzariózou.
Použitie: Vyššie odrody astroviek používame na rez, menej sú vhodné na záhony a rez, pretože kvitnú až koncom leta. Nízke astrovky môžeme pestovať v okenných hrantíkoch a črepníkoch.
Choroby a škodcovia: fuzarióza, vírusová žltačka, múčnatka, hniloba koreňového krčka, vošky, siatice

Späť 

Bakopa - Bacopa spesiosa

V PONUKE

Pochádza z Indie. Bacopa je letnička poliehavého tvaru s vajcovitými zúbkatými listami a nápaditými bielymi kvetmi. Kvitne od mája do októbra.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje svetlo až polotieň a výživnú humóznu pôdu s primeranou zálievkou. Na stanovište ju vysádzame začiatkom mája. Pre podporu ďalšieho kvitnutia odstraňujeme odkvitnuté kvety.
Použitie: Rastlina je vhodná do okenných hrantíkov a iných mobilných nádob.
Choroby a škodcovia: pleseň, vošky, mínerky, strapky

 

Bazalka pravá - Ocimum basilicum

V PONUKE: zelenolistá, červenolistá

Bazalka pôvodne pochádza z oblasti Indie, pestuje sa už od staroveku. Narastá do výšky 20-40 cm. Rastlina má kríčkovitý vzhľad.
Nároky na pestovanie: Je to jednoročná rastlina nenáročná na pestovanie, preto je veľmi vhodná i na pestovanie v interiéri. Vyžaduje pravidelnú zálievku. Obľubuje teplé slnečné stanovištia chránené pred mrazom a vetrom. Kvitne od júna do septembra.
Použitie: Bazalka vynikne v červených črepníkoch na oknách situovaných na juh alebo východ. Používa sa ako korenina do jedál, v lekárnictve a voňavkárstve. Sušené listy ako korenina alebo vo forme čaju podporujú trávenie.
Choroby a škodcovia: černanie listov z poškodenia mrazom

 

Begónia hľuznatá - Begonia tuberhybrida

V PONUKE: zmes farieb

Pochádza z dažďových pralesov Ázie a subtropických oblastí Strednej a Južnej Ameriky. Šľachtením sa v priebehu rokov výrazne zmenila farba kvetu, veľkosť a vzrast. Kvety, ktoré vytvára v pazuchách listov, môžu byť jednoduché, poloplné, alebo plné vo farbe bielej, žltej, oranžovej alebo rôznych odtieňoch červenej. Prevísajúce alebo vzpriamené výhonky dorastajú do výšky 30-40 cm.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje svetlé (nie slnečné) stanovište, priepustnú a na živiny bohatú zeminu. Najlepšia je zmes bežnej zeminy, kyslej rašeliny a piesku.
Použitie: Begónia hľuznatá sa pestuje ako črepníková rastlina jednotlivo alebo v skupinách na balkónoch a terasách. Pred prvými mrazmi je potrebné premiestniť rastlinu dovnútra, čím sa predĺži jej vegetačné obdobie.
Choroby a škodcovia: hniloba hľúz, vošky, múčnatka

 

Begónia vždykvitnúca - Begonia semperflorens

V PONUKE: biela, ružová, červená/zelenolistá, červenolistá

Pochádza z Brazílie. Rastliny dosahujú výšku 15-25 cm. Jej biele, ružové a červené kvety kvitnú celé leto.
Nároky na pestovanie: Begónie vyžadujú slnečnú, teplú polohu a humóznu, mierne kyslú pôdu. Počas vegetácie ich v suchom období pravidelne zalievame.
Použitie: Begónie sa používajú na vysádzanie záhonov, obrúb, ornamentálnych záhonov, do okenných hrantíkov i črepníkov na balkónoch a terasách.
Choroby a škodcovia: padanie klíčnych rastlín, múčnatka, hnedá škvrnitosť, háďatká, strapky, slizniaky

Späť 

Cínia pôvabná - Zinnia elegans

V PONUKE: zmes farieb

Pochádza z Mexika, postupne sa udomácnila v Južnej i Severnej Amerike, západnej Indii a Austrálii. Cínia pôvabná dorastá do výšky 40-90 cm a jej kvety majú všetky farby okrem modrej.
Nároky na pestovanie: Cínia vyžaduje teplé slnečné polohy a dobrú výživnú pôdu. V období sucha ju musíme zalievať. Priesady vysádzame na stanovište koncom mája vo vzdialenosti 30–40 cm.
Použitie: Cínia pôvabná je vhodná najmä na rez. Kvety je potrebné zrezávať rozkvitnuté, pretože puky sa vo vode neotvoria. Cínia úzkolistá je vhodná do letničkových záhonov.
Choroby a škodcovia: vírusová zelenokvetosť, čerň cíniová, múčnatka, pleseň sivá, hnedá škvrnitosť listov, vošky

Späť 

Dvojzub metlinatý - Bidens ferulifolia

V PONUKE

Rastlina je rozšírená v strednej časti USA, pričom v prírode existuje asi 200 druhov. Názov dvojzub je odvodený od dvojcípeho semena, ktorým sa prichytáva na šatstvo. Rastlina vytvára bohaté trsy s medovo voňajúcimi zlatožltými kvetmi.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje slnečné polohy, výživnú pôdu a pravidelnú zálievku. Priesady vysádzame na stanovište v druhej polovici mája na vzdialenosť 25-30 cm. Kvitne od mája do októbra.
Použitie: Je vhodný do závesných nádob, okenných hrantíkov ale aj na záhony. V kombinácii s lobelkou vytvára nádherný kontast. Zvädnuté kvety nahrádza novými i bez odštipovania.
Choroby a škodcovia: odolný voči múčnatke

Späť 

Fialka sirôtková - Viola x wittrockiana

V PONUKE: zmes farieb

Je väčšinou pestovaná ako dvojročná rastlina. Dorastá do výšky 15-30 cm. Koruna kvetu je najčastejšie 4-6 cm vysoká. Pestuje sa mnoho kultivarov (biele, žlté, oranžové, modré, fialové, purpurové + kombinácia farieb). U nás kvitne od marca do októbra.
Nároky na pestovanie: Pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety a poškodené listy, čím podporíme vitalitu rastliny a nasadzovanie nových kvetov. Sirôtka vyžaduje slnečné až polotienisté stanovište a vlhkú priepustnú zeminu. Pri silnejšom mraze zavinie listy, ale pri oteplení ich vyrovná. Pri napadnutí snehu je potrebné ponechať ho na rastlinách, pretože ich chráni pred mrazom. Pri dlhodobom mraze by sa mali sirôtky prikryť napr. netkanou textíliou.
Použitie: Sirôtky sa vysádzajú na záhony v jarnom období medzi kvitnutím cibuľovín a letničiek, rovnako v jesennom období kvitnú na záhonoch po odkvitnutí letničiek. Používajú sa na veľkých plochách v sadových úpravách, v záhradách, na výsadbu hrobov, do hrantíkov i na ozdobovanie tôrt a dezertov.
Choroby a škodcovia: hniloba koreňového krčka, vošky, roztoče

 

Flox Drummondov - Phlox drummondii

V PONUKE: zmes farieb

Pochádza z Mexika. Pestované odrody sú vysoké 15–40 cm. Kvety majú biele, ružové, červené a fialové zafarbenie.
Nároky na pestovanie: Obľubuje slnečné a teplé polohy, ktoré sú chránené pred prudkým vetrom. Znáša aj sucho, vyžaduje výživnú pôdu. Rastliny nie sú chúlostivé na mráz. Priesady vysádzame na stanovište koncom apríla vo vzdialenosti 25–30 cm.
Použitie: Flox sa používa na výsadbu pestrých letničkových záhonov, do skaliek, hrantíkov a mobilných nádob. Vyššie odrody sú vhodné na rez.
Choroby a škodcovia: škvrnitosť, fuzáriové a verticíliové vädnutie, nádorovitosť, roztoče, háďatko

 

Fuchsia - Fuchsia

V PONUKE

Pochádza z južnej Argentíny a Chile. V súčasnosti existujú tisíce kultivarov tejto rastliny. Je obľúbená pre svoj výnimočný zvončekovitý tvar kvetu. Tento opadavý ker dorastá v našich podmienkach do veľkosti 1-1,5 m. Kvitne od mája do októbra.
Nároky na pestovanie: Fuchsia je nenáročná na svetlo, najlepšie sa jej darí v polotieni. Vyžaduje bežnú záhradnú zeminu, pravidelnú zálievku a hnojenie. Pre podporu ďalšieho kvitnutia odstraňujeme odkvitnuté kvety.
Použitie:: Rastlina najviac vynikne v závesných nádobách a v črepníkoch ako solitéra.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá, hrdza, vošky, molice, svilušky, húsenice

Späť 

Gazánia ohnivá - Gazania splendens

V PONUKE: zmes farieb

Pôvodné druhy pochádzajú z južnej Afriky. Rastliny dosahujú výšku 30 cm. Úbory sú biele, žlté, oranžové a červené a na noc sa zatvárajú. Kvitne celé leto až do silnejších mrazov.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje slnečné stanovište a výživnú pôdu. Dobre znáša sucho. Priesady vysádzame na stanovište v polovici mája na vzdialenosť 25–30 cm. Presádzanie znášajú dobre aj dospelé rastliny.
Použitie: Gazániu používame na skupinové výsadby v letničkových záhonoch, do skaliek a na zaplnenie prázdnej plochy v trvalkových záhonoch.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá

 

Georgína premenlivá - Dahlia pinnata

V PONUKE: zmes farieb

Georgína pochádza z Mexika, pestovali ju ako okrasnú rastlinu už Aztékovia. Pestujú sa v rôznych veľkostiach, tvaroch a farbách. Zásobným orgánom rastliny je hľuza. Nápadné kvety kvitnú od mája až do prvých mrazov.
Nároky na pestovanie: Vyžadujú slnečné stanovište, pri zatienení vytvára menšie kvety. Neznášajú studenú a zamokrenú pôdu. Priesady nízkych (balkónových) odrôd vysádzame na stanovište v polovici mája vo vzdialenosti 20-25 cm. Hľuzy vysádzame na záhony v polovici mája do hĺbky 10 cm a vzdialenosti 40-70 cm i viac v závislosti od veľkosti budúcej rastliny. Vyššie odrody vyžadujú oporu. Odstraňovaním odkvitnutých kvetov podporíme ďalšie kvitnutie. Po prvých mrazoch je potrebné hľuzy vybrať, nechať oschnúť a stonky skrátiť na 10 cm. Hľuzy uchovávame v chladnej miestnosti v suchej rašeline. Na jar pred sadením ich rozdelíme na niekoľko častí tak, aby bol na každom oddelku koreňový krčok s očkami.
Použitie: Nízke druhy sú vhodné do hrantíkov a iných nádob v kombinácii s inými letničkami, stredne vysoké georgíny vyniknú na terasách zasadené do väčších nádob, vysoké druhy sú pekné na záhonoch a používajú sa aj na rez.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá, slimáky, vošky

 

Godécia velkokvetá - Godetia grandiflora (syn. Portulaka veľkokvetá - Portulaca grandiflora

V PONUKE: farebná zmes nízkych odrôd

Pochádza z Južnej a Severnej Ameriky. Rastlina je 20–40 cm vysoká. Kvety má sýtobiele, ružové a červené pripomínajúce azalky. Kvitnutie trvá od začiatku júla 6 týždnov.
Nároky na pestovanie: Obľubuje slnečné polohy, na pôdu nie je náročná. Mladé rastliny vysádzame začiatkom mája na stanovište vo vzdialenosti 25–30 cm.
Použitie: Godécia sa používa na skupinové výsadby v letničkových záhonoch a do okenných hrantíkov. Nie je vhodná na rez.
Choroby a škodcovia: padanie klíčnych rastlín, fuzarióza, vošky, molice

 

Gomfréna hlávkatá - Gomphrena globosa

V PONUKE: biela, fialová

Pochádza z Južnej Ameriky. Rastlina vytvára kvety typu hlávka, ktoré sú bielej, ružovej, červenej alebo fialovej farby a kvitne od júla do októbra. Dospelé rastliny dosahujú výšku 20-40 cm.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje slnečné a teplé stanovište, hlinitú pôdu a pravidelnú zálievku.
Použitie: Rastlina sa používa na výsadbu do letničkových i kombinovaných záhonov a po usušení na aranžovanie.
Choroby a škodcovia: odolná voči chorobám a škodcom

Späť 

Chryzantémovka - Chrysanthemum frutescens

V PONUKE

Pôvodné chryzantémy pochádzajú z Číny. Rastlina so striebristými listami vytvára bohaté trsy bielych, žltých alebo ružových kvetov.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje slnečné stanovište, výživnú pôdu a pravidelnú zálievku. Odstraňovaním odkvitnutých kvetov podporíme ďalšie kvitnutie. Priesady vysádzame koncom mája na vzdialenosť 30–40 cm.
Použitie: Táto rastlina je vhodná do trvalkových i letničkových záhonov, v nádobách do skupín ale aj jednotlivo do črepníkov. Pri použití na rez vydrží vo váze 2 týždne.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá, múčnatka, mínerka záhradná

Späť 

Klinček čínsky - Dianthus chinensis

V PONUKE: biely, ružový, červený a ich vzájomné kombinácie

Pochádza z Číny. Pestované odrody vznikli krížením. Rastlina je vysoká 15-30 cm. Má plné alebo jednoduché nevoňajúce kvety, okvetné lístky sú pílkovité až strihané bielej, ružovej, červenej alebo kombinovanej farby.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje slnečnú a teplú polohu, dobrú záhradnú, mierne vlhkú pôdu. Priesady vysádzame na stanovište koncom apríla vo vzdialenosti 23-30 cm. Kvitnú až do príchodu mrazov.
Použitie: Táto rastlina sa používa do skupinových výsadieb, na obruby, do mobilných nádob, okenných hrantíkov i črepníkov.
Choroby a škodcovia: múčnatka, hrdza, mozaika listov, čerň, vošky, strapky, obaľovače, kvetárky

 

Kochia metlovitá - Kochia scoparia

V PONUKE

Pochádza z južnej Európy a Ázie. Vytvára kompaktné rastliny vajcovitého tvaru, ktoré dosahujú výšku 100 cm. Listy sú úzke, sviežozelené, kvety úplne nenápadné. V jeseni sa sfarbuje načerveno.
Nároky na pestovanie: Darí sa jej na slnečnom mieste, na pôdu nie je náročná.
Použitie: Kochia sa používa do menších skupín ako solitéra alebo na vonkajšiu skupinovú výsadbu. Velmi dobre znáša rez. Strihaná i nestrihaná sa môže použiť na obruby. Pestovaná v črepníku alebo v ozdobnej miske sa hodí na výzdobu verejných priestranstiev a cintorínov.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá, vošky

 

Koleus Blumeho - Coleus blumei (syn. Africká žihľava, syn. Plectranthus scutellarioides)

V PONUKE: zmes farieb

Pôvodný druh pochádza z oblastí od juhovýchodnej Ázie až po Austráliu. Je ozdobný svojimi farebnými listami. V súčasnosti existuje viac ako 1000 farebných kultivarov tejto rastliny.
Nároky na pestovanie: Pestuje sa ako nenáročná letnička, ktorej sa darí na slnečnom až čiastočne zatienenom stanovišti a v priepustnej záhradnej zemine. Rastlinu je potrebné pravidelne zavlažovať, treba však dať pozor na premokrenie substrátu. Prezimuje na svetlom stanovišti pri teplote 12-15°C. Na jar rastlinu hlboko zrežeme a na záhon umiestnime po 15. máji.
Použitie: Koleus vysádzame na letničkové záhony, tmavé kultivary ako podrast a do nádob. Svetlé a pestré kultivary vyniknú na slnečných terasách i ako izbová rastlina
Choroby a škodcovia: červce, vošky, molice, roztočce, slimáky

Späť 

Ľadenec škvrnitý - Lotus maculatus

V PONUKE

Pochádza z Kanárskych ostrovov. Na výhonkoch, ktoré môžu byť až 1 m dlhé, vytvára krátke zeleno-striebristé ihlicovité listy. Nápadné kvety – žlto-oranžovej až hnedo-červenej farby sa tvoria v pazuchách listov. Kvitne od apríla do augusta.
Nároky na pestovanie: Uprednostňuje humóznu pôdu a slnečné stanovište. Rastlina vyžaduje vlhký substrát a pravidelné prihnojovanie (1x do týždňa) hnojivom na kvitnúce rastliny. Nie je mrazuvzdorná, preto ju pred prvými mrazmi zrežeme na dĺžku cca 10 cm a prezimujeme na svetlom mieste pri teplote 10-15°C.
Použitie: Ľadenec vynikne v závesných nádobách hrantíkov, na záhonoch ako rýchlo rastúca pôdopokryvná rastlina.
Choroby a škodcovia: odolná voči chorobám a škodcom

 

Limonka zohnutá – Limonium sinuatum

V PONUKE: zmes farieb

Pochádza zo Stredomoria. Dosahuje výšku 20-40 cm. V dvojkvetých zväzočkoch vytvára rúrkovité kvety bielej, ružovej, fialovej a žltej farby. Kvitne od júna do konca septembra.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje suchšiu, dobre priepustnú pôdu s dostatkom vápnika a slnečné stanovište. Na vonkajšie stanovište sa vysádza po 15. máji.
Použitie: Limonka sa používa na aranžovanie do suchých väzieb.
Choroby a škodcovia: plesne pri dlhodobom premokrení substrátu

 

Lobelka drobná - Lobelia erinus

V PONUKE: biela, fialová

Pochádza z južnej Afriky, kde rastie ako trvalka. Vytvára kompaktné rastliny vysoké 15–25 cm. Kvety sú drobné, modrej, bielej alebo ružovej farby.
Nároky na pestovanie: Dobre znáša výslnie i polotieň. Vyžaduje primerane vlhké, kvalitné a ľahšie pôdy. Priesady vysádzame koncom mája na vzdialenosť 15–25 cm. Ak sa po odkvitnutí zrežú, zakrátko znova začnú kvitnúť.
Použitie: Lobelka sa používa na výsadbu voľných záhonov, môže sa pestovat aj v okenných hrantíkoch alebo v črepníkoch
Choroby a škodcovia: padanie klíčnych rastlín, roztoče

Späť 

Majorán záhradný - Majorana hortensis

V PONUKE

Pochádza pravdepodobne z Prednej Ázie. „Majoránka“ je jedno – až dvojročná bylina dorastajúca do výšky 20-40 cm.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje slnečné stanovište chránené pred severným vetrom a priepustnú piesočnatohlinitú pôdu s dostatkom vápnika. Vysádzame ju v polovici mája do sponu 25x25 cm. Vňať majoránky určenej na sušenie zbierame dvakrát: v júli-na začiatku kvitnutia a v septembri .
Použitie: Čerstvá i sušená vňať a lístky sa používajú ako korenina. Pre svoje protizápalové vlastnosti sa vo forme čaju využíva pri chorobách z prechladnutia, upravuje trávenie, zvyšuje libido, znižuje krvný tlak, pôsobí proti stresu, nespavosti, bolestiam svalov a kĺbov.
Choroby a škodcovia: vošky, roztočce, fytoftóra

 

Million bells – Calibrachoa

V PONUKE: zmes farieb

Pochádza z oblasti od Brazílie, Peru až po Chile. Kvôli svojmu tvaru kvetov sa často chybne zamieňa so surfíniou. Na výber je vo všetkých farbách, kvitne od mája do októbra.
Nároky na pestovanie: Na rozdiel od surfínie, je rastlina odolná voči vetru a dažďu, neznáša však premokrenie substrátu. Obľubuje slnečné až svetlé stanovište a priepustný substrát s dostatkom živín. Pre bohaté kvitnutie je rastlinu potrebné pravidelne prihnojovať hnojivom na balkónové rastliny (s dostatkom fosforu, draslíka, železa). Odkvitnuté kvety nie je potrebné ručne odstraňovať, pretože samé odpadnú. Pre bohatšie rozkonárovanie je vhodné rastlinu v júli zaštipnúť na dĺžku 30 cm.
Použitie: Trsy zvončekovitých kvetov najkrajšie vyniknú v závesných nádobách, hrantíkoch, kvetinovýh misiach.
Choroby a škodcovia: vošky, molice, pleseň sivá

Späť 

Nechtík lekársky - Calendula officinalis

V PONUKE

Nechtík pochádza z južnej Európy. Rastlina v závislosti od odrody dosahuje výšku 25–70 cm. Úbory má jednoduché aj plné, až 8 cm velké, žltej až oranžovej farby.
Nároky na pestovanie: Nie je náročný na polohu a pôdu, znáša aj polotieň. Odoláva nízkym teplotám. Vysievame priamo na stanovište na vzdialenosť 30–40 cm, na jeseň alebo na jar v marci až apríli. Môže sa predpestovať v parenisku. Ak chceme predĺžiť čas kvitnutia, odstraňujeme odkvitnuté súkvetia. Ak rastlina začne vytvárať semená, dalšie úbory sú drobné a jednoduché.
Použitie: Nechtík sa používa najmä na rez, na voľných záhonoch sa môže pestovať spolu s trvalkami. Pekný kontrast vytvárajú vysadené pred vždyzelenými rastlinami a ihličnanmi. Kvety nechtíka sa vo forme záparu, tinktúry alebo maste využívajú na liečbu všetkých druhov poranení kože. Nechtík lekársky ďalej zmierňuje svalové, menštruačné a črevné krče. Vysoký obsah lykopénu v kvetných lupienkoch spomaľuje rast rakovinových buniek.
Choroby a škodcovia: múčnatka nechtíková, pleseň sivá, škvrnitosť, vošky

 

Netýkavka balzamínová - Impatiens balsamina

V PONUKE

Vytvára vzpriamené dužinaté rastliny, ktoré dosahujú výšku asi 60 cm. Biele, ružové alebo červené kvety sú na krátkych stopkách a vyrastajú v pazuchách listov.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje slnečnú, pred vetrom chránenú polohu a výživnú humóznu pôdu. Priesady vysádzame na stanovište po 15. máji na vzdialenosť 25–35 cm.
Použitie: Používa sa na výsadbu záhonov, menej do črepníkov.
Choroby a škodcovia: vošky

 

Netýkavka Wallnerova - Impatiens walleriana

V PONUKE

Je asi 20–30 cm vysoká a bohato kvitne. Kvety má červené a ružové a rozličných odtieňoch.
Nároky na pestovanie: Má rada tieň, najlepšie sa pestuje v črepníkoch.
Použitie: Vysádza sa do tienistých záhonov, na obruby, do črepníkov a okenných hrantíkov na severných a východných stranách domov.
Choroby a škodcovia: strapky, roztoče, vošky

Späť 

Osteospermum - Osteospermum ecklonis (syn. Dvojtvárnik - Dimorphoteca)

V PONUKE: zmes farieb

Pochádza z južnej Afriky. Dorastá do výšky 20-40 cm. Okvetné lístky sú rôznych farieb, stred kvetu je nápadne fialový.
Nároky na pestovanie: Rastlina vyžaduje svetlé slnečné stanovište a priepustnú výživnú pôdu. Pri nedostatku svetla menej kvitne, v daždivom počasí sa kvet zatvorí. Priesady vysádzame koncom mája vo vzdialenosti 25–30 cm. Pre bohaté kvitnutie zbavujeme rastlinu odkvitnutých kvetov. Rastlina má v lete prestávku v kvitnutí.
Použitie:Rastlina sa používa na výsadbu do kombinovaných letničkových i trvalkových záhonov a do mobilných nádob.
Choroby a škodcovia: hniloba koreňov, molica skleníková, vošky, strapky

Späť 

Papuľka vyššia - Antirrhinum majus

V PONUKE: zmes farieb

Papuľka pochádza zo Stredomoria a Malej Ázie, kde je trváca. Kvety majú rozličné farebné odtiene, okrem modrej farby.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje slnečné teplé polohy. Najlepšie sa jej darí hlinitopiesočnatej pôde s dostatkom vápnika. Otužilé rastliny vysádzame po 15. apríli na stanovište vo vzdialenosti 25–40 cm. Môžeme ich sadiť jednotlivo i do skupín.
Použitie: Papuľky s jedným výhonkom používame na rez, stredne vysoké a nízke odrody používame na záhonové výsadby.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá, žltá škvrnitosť, hrdza

 

Petúnia hybridná - Petunia x hybrida

V PONUKE: zmes farieb

V Brazílii a Argentíne rastie niekoľko pôvodných druhov. Ich krížením vznikla petúnia hybridná, ktorej krížence sa delia podľa vzrastu, veľkosti a tvaru kvetu do niekoľkých skupín.
Nároky na pestovanie: Petúnia patrí k letničkám náročným na slnečné teplé polohy a dobré humózne pôdy. V suchom období ju musíme zalievať. Rastliny pravidelne prihnojujeme. Vo veterných oblastiach a pri silnom daždi trpia. Priesady vysádzame na stanovište koncom mája.
Použitie: Nízke petúnie vysádzame na chránené záhony vonku, do okenných hrantíkov a závesných nádob.
Choroby a škodcovia: mozaika, žltačka, slizniaky, vošky

 

Plamenník striebristý - Celosia argentea

V PONUKE: zmes farieb

Pôvodný druh rastie v Indii. Najčastejšie sa pestujú dve formy - plamenník striebristý hrebenistý, ktorý je vysoký 25–50 cm a kvety má usporiadané v hrebenistom súkvetí a plamenník striebristý perovitý, ktorý je až 60 cm vysoký a má metlovité vzpriamené súkvetie. Kvety tejto rastliny majú výrazné farby - od zlatožltej, cez oranžovú až purpurovo červenú.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje slnečné, teplé stanovište a kvalitné, výživné, humózne pôdy. Neznáša mokro. Sú chúlostivé na mráz, preto priesady vysádzame na stanovište až koncom mája na vzdialenosť 30 cm. Kvitnú celé leto.
Použitie: Plameník sa používa na záhony, na obruby, do hrantíkov, črepníkov a na sušenie, kedy zbierame celé rastliny.
Choroby a škodcovia: vädnutie a žltnutie listov, vošky

 

Plektrantus - Plectranthus thunbergii

V PONUKE

Pôvodné druhy pochádzajú zo subsaharskej Afriky, Madagaskaru a Indonézie. V prírode je známych asi 350 druhov tejto rastliny. Vytvára ťahavé trsy so šťavnatými asi 1 m dlhými stonkami so zelenými alebo panašovanými zúbkovitými listami. Pri drvení rastliny sa uvoľňuje vôňa podobná mäte, preto má schopnosť odháňať hmyz.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje svetlé stanovište bez priameho slnka a čerstvý vzduch. Rastline prospieva rosenie.
Použitie: Atraktívne listy sú vhodné na vyváženie kontrastných farieb medzi kvitnúcimi balkónovými rastlinami v hrantíkoch alebo závesných nádobách.
Choroby a škodcovia: roztoče, vošky

 

Poludňovka sedmokráskovitá - Mesembryanthemum criniflorum (syn. Dorotheanthus bellidiformis)

V PONUKE

Pochádza z južnej Afriky. Tvorí poliehavé vankúšiky s dužinatými úzkymi listami. Kvety kvitnú len na slnku a majú ružovú, bielu alebo červenú farbu.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje výslnné a suchšie stanovište. Neznáša premokrenie a nadmerné hnojenie. Priesady vysádzame na stanovište koncom mája na vzdialenosť 20–25 cm.
Použitie: Používa sa do skaliek, do popredia zmiešaných letničkových a trvalkových záhonov, do hrantíkov a závesných nádob.
Choroby a škodcovia: hniloba koreňových krčkov pri premokrení substrátu

Späť 

Rozmarín lekársky – Rosmarinus officinalis

V PONUKE

Rozmarín je vo svojej domovine vždyzelený trváci poloker dorastajúci do výšky 15-150 cm.V júni až v auguste kvitne drobnými modrofialovými kvetmi, ktoré vyrastajú z úžľabia ihlicovitých listov.
Nároky na pestovanie: V našich podmienkach často vymŕza, preto je najvhodnejšie prezimovať ho v chladnejšej miestnosti, kedy ho aj menej zalievame. Vyžaduje priepustnú piesočnatohlinitú pôdu s dostatkom vápnika. Obľubuje slnečné stanovištia chránené pred vetrom, dobre znáša i polotieň.
Použitie: Rozmarín pestujeme v črepníkoch, ktoré umiestňujeme na slnečné verandy alebo do blízkosti záhradných sedení. V minulosti sa na dedinách pestoval pri každom dome, pretože bol považovaný za rastlinu lásky a vernosti. Čerstvé výhonky slúžia na výzdobu pierok svadobčanov. Pre svoje liečivé účinky a kvôli vysokému obsahu éterických olejov je obľúbenou rastlinou aj dnes. Rozmarín podporuje prekrvenie organizmu, vylučovanie tráviacich štiav, posilňuje nervový systém, má antimikrobiálne účinky.
Choroby a škodcovia: múčnatka, hniloba koreňov pri častom premokrení substrátu

Späť 

Sanvitália poliehavá - Sanvitalia procumbens

V PONUKE

Pochádza z Mexika a Guatemaly. Väčšinou sa predáva jej pôvodný druh. Rastlina je plazivého vzrastu, ktorá vytvára asi 30 cm dlhé výhonky. Drobné žlté úbory pripomínanjú kvet slnečnice.
Nároky na pestovanie: Sanvitalia je náročná na svetlo i teplo, vyžaduje na živiny bohatú zeminu a pravidelnú zálievku. Priesady vysádzame na stanovište koncom mája. Pre tvorbu nových kvetov je potrebné odstraňovať odkvitnuté súkvetia.
Použitie: Používa sa na záhony ako kobercová rastlina, do hrantíkov i závesných nádob.
Choroby a škodcovia: padanie rastlín, vošky

 

Sedmokráska obyčajná – Bellis perennis

V PONUKE: biela, bledoružová, tmavoružová

Pochádza z Európy. Šľachtením vznikli plnokveté alebo prázdnokveté odrody bielej, ružovej alebo karmínovo červenej farby. Sedmokráska je vytrvalá rastlina, no pestuje sa ako dvojročka, pretože v nasledujúcich rokoch sa jej kvety postupne zmenšujú. V kvete dosahujú výšku 15-20 cm.
Nároky na pestovanie: Ich pestovanie nie je náročné. Obľubuje slnko i polotieň a primerane mokrú pôdu bohatú na živiny.
Použitie: Ušľachtilé sedmokrásky sa vysádzajú na záhony a ich okraje, do okenných hrantíkov a iných mobilných nádob. V kuchyni sa využíva na ozdobovanie sladkých pokrmov a do jarných šalátov.
Choroby a škodcovia: slimáky

 

Slamiha slamienková - Helichrysum bracteatum

V PONUKE: zmes farieb

Jej domovom je Austrália, kde rastie ako trvalka. Dorastá do výšky 20-120 cm. Má kopijovité sivozelené listy, na koncoch olistených stoniek sa vytvárajú biele, ružové, žlté alebo červené úbory kvetov, ktoré kvitnú od júna do konca septembra.
Nároky na pestovanie: Darí sa jej na priamom slnku, v bežnej záhradnej priepustnej zemine.
Použitie: Na sušenie sa zberajú pred úplným rozvinutím, lebo počas sušenia dokvitajú.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá, koreňová hniloba

 

Slamihovka ružová – Helipterum roseum

V PONUKE: zmes farieb

Pochádza z Austrálie. Dorastá do výšky 30-50 cm. Vytvára biele, ružové a tmavoružové úbory so žltým alebo čierno-žltým stredom. Kvitne od júla do októbra.
Nároky na pestovanie: Vyžaduje slnečné stanovište a priepustný substrát s mierne kyslým pH.
Použitie: Kvety na sušenie zbierame úplne rozkvitnuté.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá, koreňová hniloba

 

Surfínia - Petunia x atkinsiana

V PONUKE: zmes farieb

Surfínia vznikla v Japonsku šľachtením petúnií, ktorých domovom je stredná a južná Amerika. Existuje v dvoch formách – vo vzpriamenej a previsnutej, ktorej stonka pri nezaštipnutí môže dorásť do dĺžky 2-3 m. Surfínie vytvárajú kvety jednoduché alebo plnokveté zvončekovitého tvaru s veľkosťou 5-10 cm, v závislosti od druhu.
Nároky na pestovanie: Vyžadujú svetlé slnečné stanovište orientované na juh a priepustnú záhradnú zeminu s dostatkom železa. Surfínie neznášanú veterné stanovište a premokrenie substrátu. Proti chladu sú odolnejšie ako iné letničky. Pre bohaté kvitnutie je potrebné rastlinu 1-2 x týždenne hnojiť viaczložkovým hnojivom pre kvitnúce rastliny.
Použitie: Pre svoj previsnutý a košatý vzrast sú vhodné do závesných nádob a hrantíkov.
Choroby a škodcovia: pleseň sivá, múčnatka, vošky, molice

Späť 

Šalvia ohnivá - Salvia splendens

V PONUKE: červená, bordová

Šalvia pochádza z Brazílie. Vyšľachtené odrody sú vysoké 25–40 cm. Kvety sú najčastejšie červenej, menej bielej, fialovej a ružovej farby.
Nároky na pestovanie: Šalvia vyžaduje slnečnú teplú polohu a výživnú pôdu. Priesady vysádzame na stanovište koncom mája vo vzdialenosti 30 cm.
Použitie: Šalvia ohnivá sa používa na letničkové záhony, do okenných hrantíkov, mobilných nádob ako aj na pestovanie v črepníkoch.
Choroby a škodcovia: vošky, slimáky

Späť 

Tabak krídlatý - Nicotiana alata

V PONUKE: biely, ružový, červený

Pôvodný druh pochádza z Južnej Ameriky. Tabak krídlatý dorastá do výšky 50–100 cm, jeho nové odrody sú vysoké 30-40 cm. Voňavé kvety sú bielej, zelenej, ružovej alebo červenej farby.
Nároky na pestovanie: Tabak vyžaduje slnečné suché stanovište a hlinitopiesočnatú humóznu pôdu s vyšším obsahom draslíka. Priesady vysádzame na stanovište koncom mája vo vzdialenosti 25–40 cm.
Použitie:Tabak krídlatý je vhodný do letničkových záhonov, na obruby, do okenných hrantíkov i väčších mobilných nádob.
Choroby a škodcovia:vírusová mozaika, vošky

Späť 

Železník hybridný - Verbena x hybrida

V PONUKE: zmes farieb

Pestujú sa druhy, ktoré pochádzajú z Ameriky. Tieto krížence dorastajú do výšky 25–40 cm. Kvety sú usporiadané do vrcholíkovitého súkvetia, sú modrej, ružovej, červenej alebo bielej farby. Názov "železník" dostala rastlina vďaka svojej pevnej stonke.
Nároky na pestovanie: Rastlina vyžaduje slnečné teplé polohy a výživné pôdy. Sucho znáša. Priesady vysádzame na stanovište koncom mája vo vzdialenosti 23–30 cm.
Použitie: Železník sa používa do okenných hrantíkov, závesných a mobilných nádob alebo ako kobecová rastlina na okrajoch záhonov.
Choroby a škodcovia: múčnatka

Späť